Sarıgöl Kırık Minare

Sarıgöl Kırık Minare, Manisa, Sarıgöl, Tarihi Yerler Sarıgöl Kırık Minare, Manisa, Sarıgöl, Tarihi Yerler

Adres:Sarıgöl/Manisa

Sarıgöl Ovası’nın tam ortasında bir buçuk asırdır, dimdik ayakta durabilmeyi başaran ‘’Kırık Minare’’adeta üzüm bağlarıyla dolu ovanın sembolü haline geldi.

Sarıgöl İlçesi’nin Aşağıkoçaklar Mahallesi’nin 150 yıllık yerleşim alanı içerisinde bulunan cami yıllara rağmen dimdik ayakta durmayı başarıyor. Aşağıkoçaklar Mahallesi’nin asırlar öncesi meydana gelen sel baskınlarından şimdiki yere nakil edilmesinden sonra, kaderine terk edilen minare yıllar sonra, rüzgarların etkisi ile uçtu. Halk arasında Kırık Minare olarak tanınan yapı Sarıgöl Üzüm Ovası’nın tam ortasında kalması nedeniyle sembol haline geldi.

Eski belediye başkanlarından Kemal İlter tarafından çevre düzenlenmesi yapılan Kırık Minare çevresi mesire alanı olarak değerlendirilmeye başlandı. Sarıgöl Belediye Başkanı Ömer Karcı, "Bu yer gerçekten ilçemizin sembolü haline geldi. Kırık Minare’nin yakınından geçen çay üzerine de bu yıl köprü yaptırdık. Adını da Kırık Minare Köprüsü verdik.’’dedi. Sarıgöl’ün sembolü haline gelen Kırık Minare, ilçenin neresinden bakılsa yıllara rağmen dimdik ayakta görülüyor.(kyn:http://haberciniz.biz/sarigolun-kirik-minaresi-ovanin-sembolu-oldu-2397995h.htm).

Manisa Sarıgöl Tarihi Yerler

Şehrini Seç