Selendi Çıkrıkçı Köyü

Selendi Çıkrıkçı Köyü, Manisa, Selendi, Gezilecek Yerler Selendi Çıkrıkçı Köyü, Manisa, Selendi, Gezilecek Yerler

Adres:Selendi/Manisa

Çıkrıkçı, Manisa ilinin Selendi ilçesine bağlı bir köydür.
Çıkrıkçı Köyü tarihsel çerçevede çok eskilere dayanan bir yerleşim yeridir. Köy adını daha önceleri buraya yerleşen ,çıkrıkçılık yapan bir yörük beyinden esinlenerek almıştır. Çıkrıkçı köyüne yakın olan Şimdiki Terziler köyü civarına yerleşen ve Çadır kuran bir yörük çevresinde Yün eğirmekte kullanılan Çıkrık denilen aleti yapıp satarmış. Dolayısıyla bu kişiye zanaatından dolayı Çıkrıkçı Lakabını takmışlardır. Bu kişinin vefatından sonra oğulları şimdiki Çıkrıkçı köyünün olduğu yere göç ederek burada mekan kurmuşlardır. Buraya yerleşen bu kişiler çıkrıkçı oğulları lakabı ile anılmışlardır. Bundan sonra buradaki yerleşen oğullar ve buraya sonradan gelerek çadır kuranlarla beraber yerleşim yeri adını ÇIKRIKÇIOĞULLARI olarak alır. Daha sonra köy olma aşamasında adı ÇIKRIKÇI olarak kalır.

Köyün yüksekliği takriben 1500 metre civarındadır. Yaylak olarak çobanlar tarafından kullanılan bu yer sonradan yerleşim alanı olmuştur.Çıkrıkçı tarihi çok eski bir yapıya sahiptir. Köyde yaşayan yaşlılardan 1898 doğumlu Hacı Emin Koca demirden ve Muhtarı Mustafa Türkyılmaz’dan alınan bilgiler Köyün tarihine ışık tutmaktadır. Hacı Emin Kocademir:

“ Köyün mezarlığının adı öteden beri Germiyan mezarlığı olarak dedelerimizden söylenegelmektedir. Bir gün köyde bir cenaze zuhur etti. Bu cenazenin mezarını kazmak için adı geçen bu mezarlığa gittik. Mezar kazacak yer ararken çok eski ve oldukça da kalın bir kaba ağacın kuruduğunu dibinden kuruduktan sonra yan bir filiz çıktığını gördük. Yanımdakilerle birlikte kuruyan bu ağacı kesip kaldırarak bunun yerine mezarı kazmaya karar verdik. Mezarı oldukça tarihi ve kalın olan bu kuru ağacın gövdesini kaldırdıktan sonra köklerini ve daha aşağı kazmaya devam ederken ağacın tam dibinde bir cesedin iskeletine rastladık. Cesedin kemikleri bozulmadan duruyordu. Ancak dikkatimizi çeken bir şey oldu. Ağacın kökleri kafatası kemiklerini ve diğer kemiklerin ortasından delerek yukarıya doğru çıktıklarını gördük. Anlaşılıyordu ki Bu ceset bu ağaç burada bitmeden önce konulmuştu. Cesedi çıkardıktan sonra biraz daha derin olması için mezarı kazdık. Bu sefer aynı yerden bir de sadece kulpları kırık diğer yerleri sağlam bir çömlek çıkardık. Cesedin kemiklerini incelerken dişler ve kafatası çok fazla tahrip olmamış sapasağlam duruyordu. Cesedin azı dişlerinin birisinin çürük olduğu ve bu dişin çürük olan kovuğundan hiç bozulmamış bir üzüm çekirdeği çıkardık. Bu durum üzerine bilen kişilere buradan kazdığımız kuru ve kalın ağacın yaşının ne olabileceğini araştırdık. Tahminen 550-600 yıllık olabileceği kuvvetli ihtimal olarak bize söylendi. ”
dedi.

Anlaşılıyor ki bir zamanlar Selendi, Germiyanoğulları Beyliği'ne bağlıydı. İlişkiler Kütahya merkezli olarak yürüyordu. Tahminen 1300-1400 ‘lü yıllarda Manisa Saruhan beyliğinden çıktıktan sonra Bayezit'in Hükümdarlığı sırasında 1389-1402 yıllarında Selendi ve civarı Germiyan beyliğine bağlı olarak iş gördüğü Kesinleşiyor. Ayrıca Selendi’de de yaygın olarak bilenen bir söylentide de Dilikoğullarından bir düğüne Germiyan Beyliğinden birisi katılır. Bu düğünde geline adet ve gelenekler gereği altın ve takı takılır. Burada geline çok altın takısı takıldığına şahit olur. Bunun üzerine Selendi’ye Altın çukuru olarak nitelendirerek Germiyan beyliğine övgüyle söz eder. Bundan sonra Selendi de vergilerin artırıldığı söylenir. Bütün bunlar Selendi’nin Kütahya’ya Germiyan Beyliği zamanında bağlı olarak yaşadığını göstermektedir. Çıkrıkçı köyü mezarlığının adının GERMİYAN mezarlığı denilmesi de buna bağlamak gerekirse köyün tarihinin çok eskiye dayalı olduğu ve ilçenin tarihine de ışık tuttuğunu söyleyebiliriz. Köyden birçok asker kurtuluş Savaşında çok değişik cephelerde savaşmıştır. Yemen, Çanakkalle, Balkan cephelerinde görev almışlardır. Hacı Emin Kocademir Seyh sait isyanını bastırmak için görev almış kişilerdendir. Ayrıca bu kişinin belirttiğine göre Köyden Balkan Harbine Katılıp da cephede kalan geriye dönmeyen insanlar olduğunu söyledi.

Bunlar; Kocaibrahimoğlu Mehmet, Şıh Hasan oğlu Nurullah, Somuncu İsmail‘in oğlu Halil, Kuzu baş Ahmet, Emin Efendi’nin amcası Mehmet, köyden Balkan harbine katılıp da geri dönmeyenlerden bilinenlerdir. Çıkrıkçı Köyü 1947 yılında Selendi’ye bağlandı
Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Köyde geleneksel Türk yemekleri hakimdir. Keşkek, Bulgur Pilavı,Tarhana(her aile imece usulü bir araya gelerek tarhanalarını kendileri üretirler). Genelde her ailenin evinde yaptığı kepekli taşfırın somun ekmeği çok meşhurdur. Küçükbaş hayvancılık çok yaygın olduğu için peynir üretimi de yaygındır.
Manisa iline 184 Km., Selendi ilçesine 17 Km. uzaklıktadır.
Köy, karasal iklime sahiptir. Kışlar, kar yağışlı ve çok soğuk geçmektedir. Yaz aylarında ise serin ve rüzgarlı bir hava hakimdir.
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca el sanatları alanında da gelişme vardır. El dokuması tezgah halıcılığı, her türlü kilim dokumacılığı geçim kaynakları arasında yer almaktadır.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve her evde telefon vardır.Köyün ilçe merkezine, ile ve İzmir'e ulaşım konusunda sıkıntısı yoktur.Düzenli olarak İzmir-Kütahya, Kütahya-İzmir arası günlük bir sefer köy karayolundan kütahya arabalarıda geçmektedir.(kyn:http://neolaki.net/kimdir-nedir/%C3%87%C4%B1kr%C4%B1k%C3%A7%C4%B1,-Selendi-hakk%C4%B1nda.html).

Şehrini Seç