Bakan Eroğlu: "2053 yılındaki hedeflerimizin gerçeklemesi için de kararımız ’evet’"

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof . Dr . Veysel Eroğlu , 2023 yılında Türkiye’yi dünyadaki en büyük 10 ekonomi arasına taşıyacaklarını belirterek , 2053 yılındaki hedeflerimizin gerçeklemesi için de kararımız ’evet’ . Hedefi olmayan milletler tarih sahnesinden silinir . Bunu unutmayalım dedi .
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof . Dr . Veysel Eroğlu , Manisa’nın Kula ilçesinde düzenlenen temel atma ve sertifika dağıtım törenine katıldı . Törende Bakan Eroğlu’na Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer , AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur , AK Parti Milletvekilleri Selçuk Özdağ ve İsmail Bilen , Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez , Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu , Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş , Kula Kaymakamı Osman Güven , AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli , AK Parti Kula İlçe Başkanı Ahmet Palabıyık ve geniş bir bürokrat grubu eşlik etti . Kula Yunus Emre Kent Meydanı Kültür Merkezi Düğün Salonu’nda Kulalı vatandaşlarla bir araya gelen Bakan Eroğlu , Emre Mahallesi göletinin temel atma töreni ve orman köylülerine kullandırılan gelir getirici tür ve orköy kredi sertifikaları dağıtımını gerçekleştirdi . Törende konuşan Bakan Eroğlu , kendisini Manisa’nın 6 . milletvekili olarak gördüğünü anlatım ederek , “Kula ile çok hususi bir bağımız mevcut . Daha önce çeşitli programlar dolayısı ile Kula’ya geldik . Kendimi Kulalı gibi hissetmiyor değilim . Bu yüzden de bakanlığımız olarak elimizden gelen projeler ile birlikte Kula’ya gereken desteği sağlamaya çalışıyoruz . Bugün de Emre Mahallesinde ihale aşaması tamamlanan Emre göletinin temel atma töreni için buradayız . Bunun haricinde Kula’da tamamlanan ve yapımına devam edilen birçok göletimiz mevcut . İnşallah bu göletlerimizi de en çok kısa bir zamanda tamamlayarak Kula’yı göller bölgesi yapacağız” dedi .
18 maddelik anayasa değişikliği halk oylaması ile alakadar de konuşan Bakan Eroğlu , “Bu sorun memleket meselesi . Mesele memleket meselesi olunca gerisi teferruattır . Biliyorsunuz bilhassa bu darbe anayasasının değişmesi için biz çok çaba ettik . Esasen bütün siyasal partiler programlarında hepsi şunu söyledi . ‘Darbe anayasası değişmesi lazım’ biz bunun için çok çaba sarf ettik . Hatta geçen sezon dedik ki ‘çoğunluk bizde ama eşit üyelerle gelin anayasa yapalım’ Fakat itilaf olmadı . Hatta 60 dek nesne üzerinde anlaşıldı sonradan CHP caydı . Daha sonra ’tekrar gelin’ dedik . Gelmediler . Bunun üzerine biz oturduk . Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye teşekkür ediyorum . Onunla Başbakanımız baş başa verdiler ve 18 maddelik bir anaysa değişikliği tasarısı hazırlandı . Bu sırada da sorduk , gelin her türlü düşüncenin katkısı olsun , diğer muhalefetin CHP’nin de katısı olsun dememize rağmen onlar hiçbir tavsiyede bulunmadılar . Ama şimdi diyorlar ki ’hayır’ Niye ’hayır’ diyorsunMillete gidince artık yapılacak bir nesne yok . Söz de karar da milletin . Artık millet karar verecek . Biz milletimize güveniyoruz diye konuştu .

Ah o 50 milyar dolar olsaydı da Türkiye’deki bütün barajları bitirirdim
Geçmiş dönemlerde Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki kavgaların millete ciddi zararlar getirdiğini dile getiren Bakan Eroğlu , Bir anayasa kitapçığını Sayın Sezer , Ecevit’in üzerine fırlattı , 22 banka battı . Onun borcunu kim ödedi sanıyorsunuz . Sizler ödediniz . Yani bunun faturasını millet ödedi . Bu 22 bankanın batmasıyla milletin ödediği ödeme belgesi neredeyse 50 milyar dolar . Ah o 50 milyar dolar olsaydı da Türkiye’deki bütün barajları bitirirdim“ dedi .
16 Nisan tarihinde yapılacak olan referandumda gençleri doğrudan bağlayan anayasa değişikliklerinin de olduğunu vurgulayan Bakan Eroğlu konuşmasına şöyle devam etti:
“2023 yılında Türkiye’yi dünyadaki en büyük 10 ekonomi sıralamasına taşıyacağız . Bu hedefin gerçekleşmesi için kararımız ’evet’ Gençler , sizin hedefiniz 2053 . İstanbul’u fethinin 600 . yılı 2053 yılında gençler tarafından kutlanacak . Görüyorum ki 2053 yılındaki hedeflerimizin gerçeklemesi için de kararımız ’evet’ Hedefi olmayan milletler tarih sahnesinden silinir . Bunu unutmayalım . Bugün Türkiye’nin ayakta kalmasının yegane yolu , güçlü olmaktan geçiyor . Gençlerimizi bir hedefiniz de , bilhassa Malazgirt zaferinin bininci yılı 2071 yılında kutlanacak . O zaman Allah’ın izniyle Türkiye , dünyanın en büyük küresel gücü olacak . Tek millet için , tek bayrak için , tek vatan için ‘evet’ diyoruz . Hedef 2071 . Cenab-ı Allah’ın yardımı bu milletten yana . Bu millet 21 . asra mührünü vuracaktır .”
Bakan Eroğlu’nun konuşmasının ardından DSİ tarafından inşa edilecek Emre göletinin temeli atıldı ve orman köylülerine kullandırılan gelir getirici tür ve orköy kredi sertifikaları dağıtımı gerçekleştirildi .

Bakan Eroğlu Alaşehir’de de temel attı
Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu , Kula programının ardından Manisa’nın Alaşehir ilçesine geçti . Alaşehir ilçesinde Toygarlı Barajı’nın temelini atan Eroğlu , çiftçilere de gelir getirici tür ve orköy kredi sertifikaları dağıtımını yaptı . Alaşehir Spor Salonu’nda gerçekleştirilen törende konuşan Eroğlu , 10 milyon TL’ye mal olacak Toygarlı Barajı sayesinde bin 290 dekar alanın sulanabileceğini belirterek , kırsal kesimde yaşayan vatandaşların kalkınması için çalışmalarına devamlı devam edeceklerini söyledi . Eroğlu , Vatandaşlarımızın kalkınması için köylere gelir getirecek fidanlar dikeceğiz . Bütün bakımlar üç yıl devlete ait . Geliri 49 yıl köylülere ait olacak . Arıcılık yapmak isteyenlere kira yok , yüzde 20 hibe , faizsiz arıcılık kredisi vereceğiz . Başka yerlere göçmüş , ancak arazisi olan ve işleyemeyen boş kalan araziler için masrafın üçte ikisi devlete ait , kalanı vatandaşlar tarafından karşılanarak arazilerin gelir getirmesi amacıyla kullanılmasını imkan tanınacak dedi .
Bakan Eroğlu , 16 Nisan’da yapılacak olan anayasa değişikliği referandumuna da değinerek , vatandaşlardan ’evet’ oyu istedi .
28.03.2017 21:34:07

Şehrini Seç