Bodrum Yalıkavak Sahili

Bodrum Yalıkavak Sahili, Muğla, Bodrum, Parklar Bodrum Yalıkavak Sahili, Muğla, Bodrum, Parklar

Bodrum'a 18 km uzaklıkta olan Yalıkavak, ilk başlarda bir süngerci köyü idi. Bodrum'un en meşhur süngercileri burada yetişmiştir. Bodrum'dan Yalıkavak'a giderken yeşillikler içinde seyahat edersiniz. Yel değirmenleri yolculuğa ayrı bir güzellik katacak. Yalıkavak'a vardığınızda eşsiz güzellikte bir sahil manzarası ile karşılaşacaksınız.  Kendine has eşsiz sahili, sakin atmosferi, seçkin restoran ve otelleri ile Yalıkavak, yerli ve yabancı birçok misafiri kendine çeker.

Bodrum geliştikçe , Yalıkavak da önemli bir turizm beldesine dönüşmeye başladı. Kaliteli ve lüx turistik tesislere sahip olmaya başladı. 

Tepelerde ve sahilde yer alan yel değirmenleri, tertemiz ve harika koyları, kumsalları  ile Yalıkavak, gezginler ve tatilciler için çok isabetli bir seçim olacak. 

Yalıkavak'ın tarihinin M.Ö. 2000 yıllara dayandığı  sanılır. İlk sakinleri Lelegler'dir. Yalıkavak bölgesinde yer alan kaya mezarları ile sur kalıntıları Yalıkavak’ın zengin tarihinin kanıtlarıdır.

Eskiden tepede yer alan Sandima köyünün limanı olan Yalıkavak, nüfusun buraya  göç etmesi ile büyür.  1923'de Yalıkavak ismini alan bölge, nüfusun artması ile daha sonra belde oldu. Muğla'nın büyükşehir olması ile birlikte ilçeye bağlı bir mahalle statüsüne alındı.

Paşa, Agaçbaşı ve Tilkicik Koyları ile Küdür Yarımadası, Yalıkavak'ın meşhur yerleridir. 

Güllük Körfezi ve Mandalya koyuna girmeden önceki son liman olması, Yalikavak'ı yat turizmi acısından çok değerli kılmıştır. Yeni yapılan liman ile birlikte yatların da uğrak noktası olmuştur.

Adres:Bodrum'a 18km / Bodrum Muğla

Şehrini Seç