Bodrum Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi

Bodrum Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi, Muğla, Bodrum, Sosyal Alanlar Bodrum Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi, Muğla, Bodrum, Sosyal Alanlar

1775 senesinde kurulduğu düşünülen Bodrum tersanesine ait bir arşive göre de Bodrum'da ilk gemi, 1784 yılında bu tersanede yapılmıştır. Gemide kullanılan keresteler ise  Bodrum dağlarından getirilmiştir.

Daha sonra korsan saldırılarına karşı gözetleme amacıyla yapılan Osmanlı kulesi ile birlikte 1882 senesinde tersanenin surları da genişletilmiştir.

Adsız Atlı Süvarinin ve Osmanlı Denizcisi Cafer Paşa’nın türbeleri bu eski tersanenin arka tarafında Osmanlı Mezarlığı olarak bulunmaktadırlar. 

Bodrum'un çeşitli bölgelerinde yer alan bu küçük tersanelerde inşa edilen ahşap tekneler, Bodrum'un yerli halkı tarafından ve yabancı deniz aşıklarının bir tutkusu halinde gelmiştir. Bu ahşap tekneler tüm dünyada bilinen özel teknelerdir. 

Osmanlı Tersanesi, Bodrum limanının kuzeybatısında yer alır. Karadan ise Marinanın batı tarafındadır..

Yapılan çeşitli düzenlemeler ile Osmanlı Tersanesi günümüzde, sanat galerisi olarak Bodrum halkı  ve dünyanın dört bir yanından gelen turistlerine Kültür Sanat alanında hizmet vermektedir.

Adres  :  Neyzen Tevfik Cd No:5 Bodrum Merkez/Muğla
Tel        :  (0252) 316 1860

Şehrini Seç