Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi, Muğla, Bodrum, Tarihi Yerler Bodrum Kalesi, Muğla, Bodrum, Tarihi Yerler

Bodrum Kalesi, Bodrum'un merkezindeki marina bölgesinde Bodrum'un en önemli eserlerinden birisi olarak ziyaretçilerine keyifli bir tarihi gezi imkanı sunar. Bodrum'a gelen hemen hemen her ziyaretçi kaleye uğrar. 

Bodrum Kalesi, Rodos Şövalyeleri tarafından 1400 lü yıllarda şehri korumak amacıyla yapılmaya başlanmış ve yapımı 1522 yılına kadar sürmüştür. 30,000 metre karelik bir alanda kurulu olan Bodrum kalesinin İngiliz, Fransız, Alman, İtalyan ve Yılanlı Kule adında 5 adet ana kulesi bulunmaktadır.

Daha sonra Osmanlı hakimiyetine geçen kaleye Osmanlılar tarafından kale içindeki kiliseye bir minare ilave ederek cami haline getirilmiş ve bunun dışında bir de ufak Türk Hamamı eklenmiştir. II. Abdülhamit döneminde ise hapishane olarak kullanılmıştır. Kale, 1915 yılındaki Fransız bombardımanından sonra terk edilmiştir.

Bodrum Kalesi, 1964 yılında müze olmuş ve 1979 yılından beri de Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak adlandırılmıştır. Dünyanın en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden biri olan müze hakkında daha detaylı bilgiye

http://www.sehiralem.com/Mugla/Bodrum/Muzeler/148/Bodrum-sualti-Arkeoloji-Muzesi.html

adresinden ulaşabilirsiniz. Bu çok özel müzeyi gezip kalenin manzarasından denizi seyretmek tarihi mekan ve müzeseverler için  iyi bir tatil anısı olacak.

Adres:Çarşı Mahallesi Bodrum / Muğla

Şehrini Seç