Bodrum Mozolesi Mausoleion Anıt Müzesi

Bodrum Mozolesi Mausoleion Anıt Müzesi, Muğla, Bodrum, Tarihi Yerler Bodrum Mozolesi Mausoleion Anıt Müzesi, Muğla, Bodrum, Tarihi Yerler

Mausoleion Anıt mezarı dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmiştir. Halikarnas Mozolesi olarak da bilinir. Yunan mimarisinin kolonları ile Mısır mimarisinin piramit çatısını birleştirmesi ile yapılarda yeni bir akım başlatmıştır. Bundan sonra yapılan bu tip anıtlara mozole denilmeye başlanmıştır. O dönemin mimari üsluplarına benzemeyen, sıra dışı ve özgün bir mimariyle yapılan anıt;  oldukça büyük boyutlarda bir yapıdır.

Müzeyi gezmeden önce mutlaka sergi salonunda anıt mezar hakkındaki bilgileri incelemelisiniz. Sonrasındaki gezi daha anlamlı olacaktır. 

Milattan önce 353 yıllarında yapımına başlanmış anıt mezar, Persler'in Karia bölgesine Satrap olarak atadığı Hekatomnoslar ailesinden Maussollos tarafından kendi adına yaptırılmıştır. Maussollos anıt mezarın bitişini görememiştir. O ölünce hem eşi hem kız kardeşi olan Artemisia anıtı bitirmiştir. 

Mausoleion Anıtı Plinius'a göre 180 ion ayağı yüksekliğindedir. Buna göre yaklaşık 55 metre yüksekliği ile o dönemde ihtişamı simgeliyordu. 1500 yıl boyunca ayakta kalmayı başarmış olsa da 1304 yılındaki büyük anadolu depremi yüzünden malesef yıkılırak günümüze ulaşamamıştır. 

Antik yazarlara göre Mausoleion Anıtının mimarının, Priene Athena Tapınağı'nın da mimarı olan Pytheos olduğu sanılmaktadır. Vitrivius' a göre , M.Ö. IV. yy. da dönemin en önemli heykeltıraşları anıt mezarda çalışmış. 

Yine antik yazarlara göre Bodrum Mausoleion Anıt'ı dört bölümden oluşmuştur. 

Yıkıldıktan sonra değişik dönemlerde taşları Bodrum Kalesi’nin yapımında ve tamiratlarında kullanılmıştır. Ayrıca bu anıta ait birçok kabartma ve heykeller 1800′lü yıllarda İngilizler tarafından İngiltere’ye götürülmüş; bugün British Museum’de sergilenmektedir. 

Türk ve Danimarka hükümetlerinin katkılarıyla gerçekleştirilen Mausoleion alanı kazılarla 1977 yılına kadar sürdürülmüş ve sonrasında bu anıtsal mezarın kalıntılarının müzeye dönüştürülmesine karar verilmiştir.

Müzenin girişi 10 TL. Yaz döneminde 08:00-19:00, kış döneminde 08:00-17:00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Pazartesi günleri müz kapalı.

Adres : Turgutreis Cad. No: 93 Bodrum Muğla
Tel       : +90 252 316 12 19 - +90 (252) 214 12 61

Şehrini Seç