Datça Burgaz Ören Yeri (Eski Knidos)

Datça Burgaz Ören Yeri (Eski Knidos), Muğla, Datça, Tarihi Yerler Datça Burgaz Ören Yeri (Eski Knidos), Muğla, Datça, Tarihi Yerler

Datça Burgaz Ören Yeri deniz seviyesinden 12 m kadar yükselen küçük bir yarımadanın üzerindedir. 400 m uzunluğundaki yarımada çevresi surlarla çevrilidir. Geziniz esnasında sağa sola saçılmış çanak çömlek kalıntıları dikkatinizi çekecektir. Datça Burgaz Ören yerinde kazı ve kurtarma çalışmaları devam ediyor.  Şarapçılık ve zeytincilikte büyük gelişme gösteren, şaraplarıyla ünlenen şehirde çok sayıda şarap üretim ve depolama yeri olduğu biliniyor. Kalıntıların bir bölümü de bu yapılara aittir.

Burgaz Ören yeri  Datça İlçe merkezinin 2 km. kuzeydoğusunda yer almaktadır. İlk kez Bean ve Cook tarafından bilim dünyasına tanıtılan Burgaz ören yerinin, "Eski Knidos kenti" olduğu düşünülmektedir. Burgaz kazı çalışmaları 1993 yılından itibaren, Doç. Dr. Numan Tuna'nın  başkanlığında yapılmaktadır.

Yaklaşık 1400 x 400 m. lik bir alanı kapsayan örenyeri, deniz kıyısı boyunca uzanmaktadır ve Hellenistik Çağ öncesi buluntu veren en önemli merkezdir. Kent sur duvarı ile çevrelenmiştir. Bu alanın güney batısında sığ sularda kule ve deniz surları kalıntıları görülmektedir. M.Ö. IV. yüzyıla tarihlenen iki limanın kalıntıları bu günde deniz kenarında izlenebilmektedir.

Kazı çalışmaları ile Burgaz yerleşiminin geometrik dönemden itibaren var olduğu M.Ö. IV. yüzyılda kısmen terk edilmiştir. Ancak deniz kenarında depolama ve liman yükleme faaliyetleri devam etmiş, daha iç kısımlarda ise tarıma bağlı bir yaşamın sürdüğü anlaşılmıştır.

 

Datça Burgaz Ören Yeri (Eski Knidos), Muğla, Datça, Tarihi Yerler

Sevtap A.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MUĞLA DATÇA )

Şehrini Seç