Datça Su Değirmenleri

Datça Su Değirmenleri, Muğla, Datça, Tarihi Yerler Datça Su Değirmenleri, Muğla, Datça, Tarihi Yerler

Adres:Datça/Muğla

Ilıcasu değirmeni , Datça yarımadasındaki su değirmenleri içinde tek örnek, gezdiğim diğer değirmenlerde su yüksekten basınçlı bir şekilde akıtılarak değirmen taşının dönmesi sağlanırken, burada su değirmenin bitişiğindeki göletten alınıyor

.Değirmenderesi Kocadağ'ın eteklerinden başlayarak Karaköy arazilerinin sonuna kadar uzanan bir vadi. Bu vadideden akan derelerin suyuyla çalışan değirmenlerden dolayı burası değirmen deresi diye anılıyor.

Yazı Köyü değirmenbükünde bulunan su değirmenlerinin biri dışındakiler Knidia çiftliği içinde bulunmakta. Değirmenler restore edilerek konaklamak için kullanılıyor.

Sındı su değirmeni Datça'da gördüğüm çift oluklu 2. değirmen ve diğer su değirmenleri içinde en sağlam kalanı, onarılarak eski halini alabilir. Değirmen binasının duvarları sağlam olarak duruyor.

Emecik köyünü biraz geçtikten sonra yolun sağ tarafında yarımadanın Akdeniz tarafına inen toprak yol var, buraya gavur deresi deniyor. Dere içinde bir adet su değirmeni bulunuyor.(kyn:http://www.datcadetay.com/tarihieserler/sudegirmenleri.html).

Datça Su Değirmenleri, Muğla, Datça, Tarihi Yerler

Sevtap A.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MUĞLA DATÇA )

Şehrini Seç