Fethiye Şövalye Adası

Fethiye Şövalye Adası, Muğla, Fethiye, Gezilecek Yerler Fethiye Şövalye Adası, Muğla, Fethiye, Gezilecek Yerler

Tarihte Meğri adası, Fethiye Adası isimleriyle de bilinen Şövalye Adası; Fethiye körfezini kapatan ince uzun, lades kemiği şeklinde bir adadır ve limanı korunaklı bir yer haline getirir. Bölgeyi çevreleyen adalar içinde üzerinde yerleşim yeri bulunan tek adadır. Şövalye adasının batısında Kızılada, doğusunda Çalış Kumsalı, güneyinde Fethiye, kuzeyinde açık deniz vardır. Limanın tam göbeğinde olan yerleşiminden dolayı gün boyu güneş ışığını takip eder.

Özellikle yaz aylarında birçok turiste ev sahipliği yapan Fethiye, sınırları içerisindeki koylarıyla ve birbirinden benzeriz plajlarıyla keyif verici bir tatil sunuyor.

Şövalye Adası, ismini 15. yüzyılda bölgede bulunan Rodos şövalyelerinden alır. Rodos şövalyeleri adada bir kale yapmış ve bu kalenin kalıntıları günümüze kadar gelmiştir. Bunun yanı sıra adada eski sarnıçlar ve mozaikler görmeniz mümkün. Şövalye Adası, Fethiye'ye 1,5 mil uzaklıktadır. Bu noktaya ulaşmak için deniz otobüsleri düzenli olarak sefer düzenlemektedir.

Yolculuğun ilk sıralarında deniz yeşile çalan yosun rengiyken, sahilden uzaklaştıkça kopkoyu mavilere daldırır sizin gözlerinizi. Güneşle olan dostluğunu ,maviden pas parlak ışıklar saçarak gösterir deniz size. Öylesine sıcacık ve parlayan ışıklardır ki bunlar, kendinizi bilinmeyen mavilikler diyarında hissedersiniz .Yolculuk boyunca bulunduğunuz küçük teknenin yanından hacimce daha büyük tur tekneleri geçer ve hiçbiri sizin kadar yakın değildir mavi kılıç ışınlara. Sizin mütevazı yolculuğunuz küçücük iskeleye gelmenizle beraber sonlanır ve plaja doğru gelir, oradan da maviye açılırsınız gidebildiğiniz yere kadar ,deniz sizin emrinizdedir sonuna kadar. Yeşilin içinde zeytin ağaçlarıyla örülü bu adacıkta kısa bir keşif turu yapasınız ve gözlerinizin maviye doymasına müsaade edersiniz . Fethiye deyseniz eğer bu adaya uğramayı ufacık da olsa tekneyle seyahat etmeyi ihmal etmeyin. Ruhunuzun maviye doyacağına emin olabilirsiniz.

Tekne ile gittiğimiz bu adada muhteşem bir manzara eşliğinde masmavi denizinde kayalıkların üzerinde yüzmek muhteşem bir histir, adanın içlerine doğru girdiğinizde yerleşim yerleri ve bunların bahçelerindeki tarihi kalıntılarını görmek değişik bir duygu yaratıyor yaşanmışlıkları merak ettiriyor.

Adayı dolaşırken ve muhteşem manzaralar yakalamanız mümkün. Gün batımını, ada bitkilerini görmek güzeldir ayrıca sahil temiz ve yüzmek için müsaittir....

Fethiye Şövalye Adası, Muğla, Fethiye, Gezilecek Yerler

Handan D.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MUĞLA FETHİYE )

https://www.google.com.tr/maps/place/%C5%9E%C3%B6valye+Adas%C4%B1/@36.6506471,29.1004442,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x14c043b73540e7ed:0x54533126ce0037dc!8m2!3d36.6506428!4d29.1026329

Şehrini Seç