Fethiye Tlos Antik Kenti

Fethiye Tlos Antik Kenti, Muğla, Fethiye, Tarihi Yerler Fethiye Tlos Antik Kenti, Muğla, Fethiye, Tarihi Yerler

Fethiye'ye 40km mesafede bulunan Tlos Antik kente ilçe merkezinden kalkan vasıtalar ile kolaylıkla ulaşılabileceğiniz gibi, şayet aracınızla gidecek olursanız 45 dakkika sürmekte, yol asfalt ve düzgün,

Eğer ki tarihi yerleri gezmekten hoşlanıyorsanız Tlos'u da mutlaka görmelisiniz, Likya uygarlığının büyük şehirlerinden birisi olan yer yüksek bir yere kurulmuş ve bu yüzden de eşsiz bir manzaraya sahip. Saklıkent yolu üzerinde bir yol ayrımıyla ulaşılan yere Saklıkent gezinizi planlarken gitmek daha mantıklı olacaktır. Yazın gidildiğinde dönerken uğramak güneşin batmaya başlamasıyla daha rahat gezme imkanı sağlayacaktır.

Tarihinden önce 1200 lu yıllarda yapıldığı söylendi ve 3000 yıldır ayakta duran bir tarih. Ölümden sonra hayata inandıklarından kendi evlerini kayaların içlerine birebir kopya ederek külllerini buraya koydurmuslar. Gemici ve köle mezarları var. Ayrıca pegasusun mezarıda burada. Truva savaşı sonrası bu bölgenin oluştuğu söyleniyor.

Harika bir kent tlos. Yaklaşırken kaya mezarları karşılıyor ve tepede kale. Tepeden bakınca tüm kent göz önünde... Tiyatro, büyük ve küçük hamam, kilise agora ve cronos tapınağı...

Nekropolü oldukça etkileyici. Mitolojiye ilgisi olanların görmeden geçmemesi gerektiğini düşünüyorum. Tlos Likya'nın önemli yerleşim yerlerinden birisiymiş. Oldukça da büyük bir alana yayılmış. Osmanlı döneminde de akropolün tepesine, antik dönem taşları kullanılarak bir şato inşa edilmiş. Tarihte etkili bir role sahip olan kent, bugünkü haliyle de kesinlikle görmeye değer.

Adres:Yaka Köyü Yakınları Fethiye/Muğla

Fethiye Tlos Antik Kenti, Muğla, Fethiye, Tarihi Yerler

Handan D.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MUĞLA FETHİYE )

Şehrini Seç