Fethiye Kayaköy Antik Kenti

Fethiye Kayaköy Antik Kenti, Muğla, Fethiye, Tarihi Yerler Fethiye Kayaköy Antik Kenti, Muğla, Fethiye, Tarihi Yerler

Fethiye- Ölüdeniz yolunda, Hisarönü kavşağından, Kayaköy tabelasını takip edip, çamlar arasından giden bir yol ile, Kayaköye ulaşabilirsiniz Fethiye kalesinin arkasından güneye doğru 7 km.lik güzergahla, orman yolundan bağlantı sağlanır. Kayaköy ve çevresini ayrıntılı incelemek için geldiğiniz yol ile değil de, diğer yol ile dönmenizi öneririz. Köy bir Rum köyüymüş eskiden. 1923'te Mübadele'den sonra Selanik civarından Türkler gelmişler. 1957 depreminden köy tahrip olmuştur.

Tarih konuşmasa bile size çok şey anlatabilir kış ayların ve sonbaharda buradaki tabiat sizi yaşamın stresinden sizi arındıracaktır kendine has doğası yapıları kuşu çiçeği böceği sizinde doğaya ait olduğunuzu hatırlacak. Fethiye de konaklayıp eski rum patikalarında kaya köye gidebilirsiniz yürüyerek eski terkedilmiş yapılar kilise yolundan ölüdeniz e kadar yürüyüş yapabilirsiniz mutlaka oradan birparça götürmek isterseniz fotoğraf makinenizi yanınızdan ayrılmamalısınız.

Taşlı yollarda, eski evlerin içinden doğru yürünür bu köyde. Dolaş dolaş bitmez sanki. Dokusu ve manzarası bir masalın içindeyim duygusu uyandırır insana. Her zaman sürekli gitme duygusunu yaşatmasa da bir defa görülmesi gereken bir yer. Giriş 5 tl müzekart geçerli. Güzel fotoğraflar çekilir. Şirin bir köy kahvesi ve hediyelik eşya tezgahları da mevcut ayrıca restorantları kendin pişir kendin ye mekanları ve börekçileri vardır.

İnsan buraya geldiğinde farklı duygular yaşıyor. Burada daha önce yaşanmış hayatlar, anılar, hikayeler var. Şimdi ıssız terk edilmiş. Yeniden hayat bulsa, daha çok şey var yaşanası  ve en önemli özelliği evlerin birbirine gölge etmemesi.

 

Fethiye Kayaköy Antik Kenti, Muğla, Fethiye, Tarihi Yerler

Handan D.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MUĞLA FETHİYE )

Şehrini Seç