Fethiye Kral Amyntas Mezarı

Fethiye Kral Amyntas Mezarı, Muğla, Fethiye, Tarihi Yerler Fethiye Kral Amyntas Mezarı, Muğla, Fethiye, Tarihi Yerler

Fethiye merkezden bile görünen hatta 5 dk da buraya tam olarak gelebilirsiniz buralara gelindiği zaman sadece yarım saatinizi ayırıp görebilirsiniz.

Görkemli mezar, görkemini, dağın zirvesine mi borçludur bilinmez, mührünü attığı tarihsel olgu yapılışındaki inceliklerdendir belki. Yavaş yavaş ulaşırsınız ve bu basamaklarda ara ara arkanıza bakarsınız küçük şehir hafiften göstermeye başlar kendini, ilk bakış hoşunuza gider ve bir an önce zirveye ulaşmak şehre tümüyle hakim olmak onunla daha çok göz göze gelmek istersiniz, zirveye gelmişseniz artık sizi selamlayan irili ufaklı teknelere, yüksek olmayan binalara bakarsınız, mavi sizi kucaklar, size nazik davranır ,adalara gözünüz kayar, oralara uçuvermek istersiniz içiniz açılır nefes alırsınız bir kez daha huzurla. Kral'a minnettar olarak ayrılırsınız oradan, eşsiz mimari örneğine teşekkür edersiniz. Kral'dan bize kalan yalnızca anıt bir mezardır. Kral yalnızca adıyla kalmıştır artık. Fethiye ile göz göze gelmek isterseniz uğramanız gereken noktalardan bir tanesi..

Kralların mezarları içine pek girilmiyor ama merdivenlerden tırmanıp o işçiliği ve gerçek bir dev mezar olduğunu görünce geçmişini ister istemez harika ötesi yıllar yaşamış mutlaka görülmeli derim.

Şehrin merkezinde kayaköy yolunda sol tarafta kalıyor. Harika bir görüntü ve tarih gece ışıklandırması harika diyebilirim.

Adres:Likya Bölgesi Fethiye/Muğla

Fethiye Kral Amyntas Mezarı, Muğla, Fethiye, Tarihi Yerler

Handan D.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MUĞLA FETHİYE )

Şehrini Seç