Fethiye Arkeoloji Müzesi

Fethiye Arkeoloji Müzesi, Muğla, Fethiye, Tarihi Yerler Fethiye Arkeoloji Müzesi, Muğla, Fethiye, Tarihi Yerler

Adres:Kesikkapı Mah.48300 Fethiye/Muğla

Fethiye arkeoloji yönünde zengin bir ilçe olması nedeniyle eserlerin bir yerde sergilenmesi fikri ortaya çıkmasıyla temelleri atılmıştır. Başlarda eserler bir depoda korunmuştur.1987 yılında yeni kazılar sırasında bulunan eserlerle sergiye açılmıştır. Müzede etnografya ve arkeoloji olmak üzere 2 salon yer almaktadır. Müzede yer alan eserlerin neredeyse tamamı Fethiye ve çevresinden derlenmiştir.

Arkeoloji bölümünde eserlerin çoğu seramik grubundandır. Bunlar pişmiş topraktan yapılan çanak çömlek ve figürleridir. Roma ve Helenistik dönem tanrı, tanrıça ve imparator başları, mermer heykeller de bulunmaktadır. Vitrinler de keramik, cam, madeni eserler yer almaktadır. Salonda ki eserler kendi içerisinde kronolojik sıraya tutulmuştur. Bizans çağının sonuna kadar olan en önemli eser Likçe'nin çözümüne katkı sağlayan steldir. Stel üzerinde 3 değişik dilde bir yazı bulunmaktadır.

Müzenin diğer önemli eseri ise " Kumrulu Genç Kız Heykeli " ve yanında bulunan 2 kadın heykelidir. Kumrulu Genç Kız Heykeli Artemis zamanını simge edip bölgede Artemis tapınağının olduğunun kanıtıdır.

Etnografya bölümünde ise yöreye has çeşitli el dokuma örnekleri, el işlemeleri, kaftanlar, üç etekler, gümüş takılar yer almaktadır. Ayrıca tüm ürünleri faal durumda ahşaptan yapılmış dastar tezgâhı yer almaktadır.

Müzenin açık kısmında ise, büyük taş bloklu eserler, lahit mezarlar ile Likya kültüründen gelen " Izraza Anıtı " sergilenmektedir.(kyn:http://tr.myturkeytravel.com/mugla/fethiye/fethiye-muzesi).

Fethiye Arkeoloji Müzesi, Muğla, Fethiye, Tarihi Yerler

Handan D.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MUĞLA FETHİYE )

Şehrini Seç