Kavaklıdere Kyon Antik Kenti

Kavaklıdere Kyon Antik Kenti, Muğla, Kavaklı Dere, Tarihi Yerler Kavaklıdere Kyon Antik Kenti, Muğla, Kavaklı Dere, Tarihi Yerler

Adres: Menteşe Beldesi Çamyayla Köyü Kavaklıdere/Muğla

Menteşe beldesi yakınlarında, Çamyayla (Bellibal) köyündedir.
Kelima anlamı, helencede “köpek mezarı” dır. Bizans döneminde ise, buraya: Paliapolis denir. Yörede arkeolojik kazı çalışmaları yapılmadığından ve yazılı kaynaklarda, buranın yalnızca ismi zikredildiğinden, antik şehir hakkında ayrıntılı bilgi bulunmamaktadır.
Buradaki antik kent kalıntıları içinde, günümüzde görebilecekleriniz: Roma dönemine ait bir tiyatro ve çeşitli sunak taşları kalıntılarıdır. Ancak, Roma döneminde sikke basıldığı bilinen şehrin: sonuçta, nadir sikke basan önemli şehirlerden biri olduğu düşünülmektedir. Antik kalıntılar içinde en öne çıkanı, tiyatrodur. Tiyatro: tepeye yaslanmıştır ve evlerin arasındadır. Oturma sıraları taşlarının işçiliği: komşu kent Hyillarima tiyatrosunun sıraları ile benzerlik göstermektedir. Ama, bu sıralardan, yalnızca 13 sıra, günümüze ulaşmıştır. Orkestra çukurluğu altta kalmış ve birkaç sıra üstüne, günümüzde kullanılan Belediye otoparkı yapılmıştır.
Bu arada, bir not iletmek istiyorum. Bölgeye gittiğinizde, burayı tanıtan herhangi bir levha görmeniz pek mümkün değil. Aynı zamanda, bölge insanı, burayı ziyarete gelenlere, pek hoş davranmıyor. Sanırım, kaçak define avcılığının önlenmesi mi demeli, veya bilemiyorum başkaca ne amaçları olabilir, ama dediğim gibi, bu antik kentin ziyaret edilmesine pek anlamlı bakmıyorlar ki, buna kesinlikle hakları olmadığı kesin. Çünkü: bu tür antik kalıntılar, yörenin insanının değil, bu ülkenin insanınındır ve herkez burayı rahatlıkla ziyaret edebilmelidir, ama sanırım burada suç, yörenin insanından öte, resmi makamların gerekli ilgi ve alakayı göstermiyor olmaları denilebilirmi

Sonuç olarak, biraz sıkıntılı bir geziye katlanacaksanız, gidin, bu antik şehrin kalıntılarını gezin-görün. Aksi halde, gitmemek te tercihiniz olabilir.(kyn:http://www.gezi-yorum.net/mugla-kavaklidere/).

Şehrini Seç