Kavaklıdere İnce Kemer Köprüsü

Kavaklıdere İnce Kemer Köprüsü, Muğla, Kavaklı Dere, Tarihi Yerler Kavaklıdere İnce Kemer Köprüsü, Muğla, Kavaklı Dere, Tarihi Yerler

Adres:Çavdır-Kurucova Köyleri Arası Kavaklıdere/Muğla

Çavdır-Kurucova köyleri arasındadır. Eski Aydın-Muğla karayolu buradan geçmektedir. Köprü: mitolojideki adı “Marsyas çayı” olan “Çine çayı” üzerindedir.
Köprünün, Roma döneminde, karşıdaki bir yerleşim yerine, borularla su götürülmesi amacıyla yapıldığı düşünülmektedir. Ancak, köprü, her yapılışı ardından, sel gelir ve yıkılır. Bu dönemde, burada yaşayan bir kralın çok güzel bir kızı vardır. Kral: köprüyü, yıkılmayacak şekilde yapacak ustaya, kızını vereceğini söyler. Bunun üzerine, genç bir usta, yardımcılarını yanına alarak, gece-gündüz çalışarak, günümüzdeki ince kemerli köprüyü yapar. İçme suyu boruları, köprü üzerine döşenerek, karşı yakaya geçirilir. Köprü, aradan geçen sürede, yağmur ve seller olsa da yıkılmadan kalır. Ancak: kızını, ustaya vereceğini söyleyen kral, sözünde durmaz. Bunun üzerine, köprüyü yapan usta, bir gece kazmasını alır ve köprüyü yıkmaya çalışır. Bu durumu haber alan kralın adamları: köprüye gelirler ve ustayı köprüden aşağıya atarak öldürürler. Ancak, usta ölmeden önce, kralın kızı için “mutlu olmaması, köprüden geçtiği takdirde evlat yüzü görmemesi” şeklinde beddua eder. Bu yüzden: aradan yüzyıllar geçmesine rağmen, yörede yaşayan genç kızlar: köprü üzerinden geçmezler ve yöre insanı, köprüye “gelin geçmez” köprüsü ismini verir.

Son bir not: çay üzerinde yapımı sürmekte olan Çine Barajı bitirildikten sonra, bu köprü, barajın su göletinin içinde kalacaktır. Bu yüzden, bu yakınlarda burayı ziyaret etmenizi öneririm, yoksa bir daha görme şansı kalmayacaktır. Bu arada, ilginç gelişmeler yaşandığını duydum. Söylenenlere göre: İzmir Anıtlar Kurulu, köprünün başka yere taşınması yönünde karar alırken, Muğla anıtlar kurulu: baraj sularının 50 yıl sonra çekileceği ve köprünün yine, bulunduğu yerde ortaya çıkacağını ifade ederek, köprünün başka yere taşınmasına engel olmuşlardır. Yıllarca sular altında kalacak köprü, ne kadar sağlam kalarak gelecek nesillere aktarılır, bilemiyorum, umarım bu yönde karar alanlar, işin bilimsel yönünü biliyorlardır ve köprünün, sular altında geçecek 50 yıllık süreçte herhangi bir zarar görmeyeceğini düşünüyorlardır, yoksa öte yandan, 50 yıl sonrasının belirsizliği kimseyi ilgilendirmiyormu Öte yandan, bugüne kadar: ömrünü tamamlayıp, suları çekilen baraj gördünüz mü Ülkemizdeki iki resmi kurumun, kendi arasında farklı görüşler öne sürmesi sonucu, 2300 yıllık köprü sular altında kaldı.

Evet, güncel bir not: ince kemer köprüsü, yörede inşa edilen “Adnan Menderes Barajı” nın su gölet alanı içinde kalarak, kaybolmuştur. 2300 yıllık geçmişi olan köprü, bir kalemde gözden çıkarılıyor.(kyn:http://www.gezi-yorum.net/mugla-kavaklidere/).

Şehrini Seç