Köyceğiz Gölü

Köyceğiz Gölü, Muğla, Köyceğiz, Gezilecek Yerler Köyceğiz Gölü, Muğla, Köyceğiz, Gezilecek Yerler

Adres:Köyceğiz/Muğla

Köyceğiz Gölü,üzerinde kurulu olduğu ovanın sular altında kalmasıyla felaketin seyrine gelen insanlar gölün doğu kısmında kalan birkaç evi ve insanı görünce: "Bütün şehir batmış, sadece kıyıda bir Köyceğiz kalmış." derler. Bu olaydan sonra, bugün hala gölün altında bir batık şehir olduğu söylenir.

Akdeniz'in güzelliğinden büyük bir parça alan yerlerden biridir Köyceğiz Gölü. Yuvarlakçay, Asar, Yangı, Kargıcık Çayı, Namnam Çayı ve Özsuyu pınarları ile beslenen Köyceğiz Gölü, Muğla ilinin sınırları içerisindedir.

Çevresinin doğal güzelliği, keşif noktaları ve bulunduğu kasabayla olan muhteşem uyumu, gören herkesin hafızasında büyük bir yer ediniyor. Caretta Caretta kaplumbağalarının yuvalama alanı olan göl, Dalaman Havalimanı’na 35 kilometre uzaklıktadır.

Köyceğiz Gölü tatlı su gölüdür.En ilginç özelliği doğal bir kanalla Akdenize bağlanmasıdır. Bu özellikteki göllere ''ayaklı göl'' adı verilir. Dünyamızda bu tür göllerin sayısı sadece 7 ' dir. Köyceğiz Gölü de bunlardan biridir.

Derinliği 20-60 metre arasında değişir.Bu gölümüzün bir ilginç tarafı da deniz seviyesinden 6-10 metre yüksek olmasıdır.Gölde her türlü tatlı su balığı bulunuyor.

Göl içersinde irili ufaklı 4 ada var.Gölün etrafı dağlarla çevrili ve bu dağların en yükseği'' ÖLEMEZ DAĞI' Göl çeşitli su sporları için de oldukça elverişli.

Bu yaz tatilinizde dinlenmek, tüm karmaşadan uzaklaşmak ve en önemlisi yenilenmek istiyorsanız, Muğla’daki günlerinize Köyceğiz Gölü’nü dahil etmenizi öneririz. Dilerseniz, Köyceğiz Gölü yakınında bulunan otellerde konaklayarak bölgedeki doğanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Hemen her zaman sakin olan gölde, yılın 8 ayında su kayağı yapılması mümkündür.

 

Muğla tatilinizde şehrin tarihi alanlarını da ziyaret etmeyi unutmayın. Aşağıda kısaca tanıttığımız Pınara Ören Yeri, Letoon Antik Kenti, Gümüşkesen Anıtı, Bodrum Antik Tiyatro ve Telmessos Antik Kenti listenize ekleyeceğiniz yerlerdan sadece birkaçıdır.(kyn:http://www.seyirrehberi.com/tatil-yerleri.aspxtatil-yeri=koycegiz&sayfa=gezilecekyerler).

Şehrini Seç