Köyceğiz Topgözü Kanyonu

Köyceğiz Topgözü Kanyonu, Muğla, Köyceğiz, Gezilecek Yerler Köyceğiz Topgözü Kanyonu, Muğla, Köyceğiz, Gezilecek Yerler

Adres:Köyceğiz/Muğla

Kanyon aralığı 400 metre, sonrası ise 300 metre derinliğinde bir uçurum. Kayaların arasından gün ışığına çıkan kar suyu burada şelale meydana getiriyor. Nisan-Mayıs aylarında, coşan sulara göğüs geren sert granit kayalar, akarsuyun şiddetinden cilalı gibi pürüzsüz olmuşlar. Çayhisar bölgesindeki taş dibinden çıkan sular Yuvarlak Çay'ı oluşturup yazın narenciye deposu olan ovayı suluyor. Çayın bir bölümü, Beyobası Köyü ve Köyceğiz'in Yangı bölgesinin içme suyunu sağlarken diğer bölümü Köyceğiz Gölü'ne dökülüyor. İçimiyle kaba bir su olmasına karşılık, çok soğuk olması çevredeki alabalıkların etine lezzet ve dirilik katıyor.

Yuvarlak Çay üzerinde irili ufaklı 20'ye yakın restaurant var. Bölge yemyeşil bitki örtüsüne sahip, hava ise temizden öte...tertemiz bir dağ havası
İsterseniz bütün gece kalabileceğiniz restoranlarda suyun üstüne kurulu ahşap teraslar su sesiyle yiyip içmek isteyenlerin mekanı. Oltayla alabalık tutanlara da rastlanıyor.

Restaurantlarda çiftlik balıkları fırında odun ateşiyle kiremitte pişirilirken köyün has tereyağı da kullanılıyor. El değmeyen sıcak kiremitte de sofranıza geliyor. Aynı fırında közlenmiş patlıcanlarla çoban salata mutlaka gönderiliyor.
Çevrede kalanların yemeğe geldikleri Yuvarlak Çay, akşamları kazak gerektirirken gündüzleri akan suya girilebiliyor. Yıl boyu açık tesisler, çay'a Tarzan gibi atlamak isteyenler için ağaçların yüksek dallarına uzunca ip bağlamışlar.
 
Su soğukluluğu yaz-kış aynı: 10 derece. Çayın yanına ağaçaltı hamaklar, uzak tenha köşelere oturma ünitelerinden oluşan localar yapmışlar. Çevreniz, yaprakları çaya atılınca koku veren mersin ağacı, nar, çınar, limon, ceviz ağaçlarıyla dolu.

Kış aylarında bölgede yaban domuzu, ördek avı da yapılıyor. Bıldırcın ve keklik gibi kuş türleri oldukça zengin. Çevrede yürüyüş alanları, restaurantlara yakın park sahaları ve kartlı telefon kulubesi bulunuyor.

Keşfiniz sırasında bazı yerlerinde suların ağaçların altından çıktığını gördüğünüzde şaşıracaksınız. Tüm stresinizi atmanıza yardım edecek olan Yuvarlakçay, yazın sıcaklarından bunaldığınızda yardımınıza koşuyor. Tahta çardaklarıyla serinletici havayı size ulaştırıyor adeta.(kyn:http://www.seyirrehberi.com/tatil-yerleri.aspxtatil-yeri=koycegiz&sayfa=gezilecekyerler).

Şehrini Seç