Köyceğiz Pınara Ören Yeri

Köyceğiz Pınara Ören Yeri, Muğla, Köyceğiz, Tarihi Yerler Köyceğiz Pınara Ören Yeri, Muğla, Köyceğiz, Tarihi Yerler

Adres:Köyceğiz/Muğla

Pınara'nın tarihi İskender'den çok önceye, Troya'ya kadar gitmektedir. Troya Savaşı'nda Pınaralı okçu Pandaros'tan bahsedilir. Stroban ve daha sonraları Stephanos Byzantions Pınara'nın Lykia'nın çok önemli bir kenti olduğundan bahsederler. İskender'in ölümüyle Bergama Krallığı'na bağlanmış daha sonra Roma'nın bir şehri olmuştur. Bu dönemde canlanmış ve imar edilmiş ancak 141 ve 240 yılındaki depremlerden büyük zarar görmüş M.S. IX. yüzyılda terk edilmiştir. 1957'deki depremde de dağdaki kayalar aşağı kaymıştır.

Şehrin akropolü, üzerinde mezarların yer aldığı yuvarlak bir kayadadır. Buraya güneyden kayaya oyulmuş merdivenlerle çıkmak mümkündür. Akropolün etrafı bir surla çevrilmiş olup buranın Bizans Devri'ne  kadar kullanıldığı  doğu  kısmındaki Bizans  yapılarından  anlışılmaktadır.

Akropolün doğu eteğinde yer alan Pınara harabelerinde zengin mimarî kalıntıların bulunması eskiden refah içinde yaşayan bir kent olduğunu göstermektedir.(kyn:http://www.seyirrehberi.com/tatil-yerleri.aspxtatil-yeri=koycegiz&sayfa=gezilecekyerler)


                                                      .

Şehrini Seç