Marmaris Turgut Şelalesi

Marmaris Turgut Şelalesi, Muğla, Marmaris, Gezilecek Yerler Marmaris Turgut Şelalesi, Muğla, Marmaris, Gezilecek Yerler

Adres:Marmaris'in Güneybatısı/Muğla

Turgut, Marmaris'in güneybatısında Bayır'dan 9 kilometre sonra gelen ve turizm adına her yıl büyük gelişmeler kaydeden bir yerdir. Özellikle jeep safari turlarının popüler uğrak noktalarındandır. Köyde aynı zamanda halıcılık ön planda. Dükkanlarda Türkiye'nin her yerinden gelen halılara rastlamak mümkün. Köye gelen ziyaretçiler halı dokuma işlemlerini canlı olarak izleyebilmekte. Bu özelliği ve plajı ile Turgut, ziyarete gelen turistler için güzel bir köy. Turgut'da pek çok restoran bulunmakta. Balık yemeden ayrılmayın. Bir diğer önemli ürün ise fıstık. Turgut'da turizmin yanında organik tarım, arıcılık, balıkçılık ve hayvancılık da önemli durumda. Ziyaret edilecek yerler arasında antik Bybassos Krallığına ait Turgut Kalesi ön planda.

Şelale, Bayır ile Turgut arasında kalmakta. Bayır'dan Turgut istikametine doğru giderken 5'inci kilometrede Şelale tabelasını görebilirsiniz. Buradan girdikten sonra yaklaşık 200 metre kadar daha ilerlediğinizde Şelale'ye ulaşırsınız. Bölge ormanlarla ve çeşitli çiçeklerle kaplı bir vadi durumunda. Yaklaşık 4 metrelik bir yükseklikten akan şelalesi ile özellikle sıcak yaz aylarında ziyaretçilerin popüler uğrak noktası durumunda. Su çok soğuk. Ufak gölde yüzme imkanı da mevcut. Bölgede küçük restoranlar var ve burada yöresel yemekler ile alabalık yiyebilirsiniz. Ayrıca doğa yürüyüşü yapmak için de ideal bir ortam mevcut.

Ne Yapılır
Turgut'ta öncelikle muhteşem deniz, güneş ve kumsalda deniz keyfi sürebilirsiniz.

Halı satan dükkanları ziyaret edip halı dokuyan insanları seyrederek değişik bir gün geçirebilirsiniz. Balık restoranları da gitmeye değer. Turgut, antik Hygassos kenti sınırları içerisinde yer almaktadır. Bölgede pek çok kalıntı bulunmakta.

Turgut Kalesi 300 metre yüksekliğindeki tepeye kurulmuş. Yolun yarısına kadar arabayla gidiliyor, kalan kısım ise yürüyerek. Tepede manzara muhteşem. Orhaniye ve Hisarönü Körfezleri ayaklarınızın altında.

Şelale'de ise ormanlık ve serin alanda yazın bunaltıcı sıcağını üzerinizden atabilir, doğa yürüyüşü sonrasında yöresel yemeklerin sunulduğu restoranlarda mola verebilirsiniz.(kyn:http://www.marmaristown.com/tr/yakin-yerler/turgut-selale.asp).

Marmaris Turgut Şelalesi, Muğla, Marmaris, Gezilecek Yerler

sevil g.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MUĞLA MARMARİS )

Şehrini Seç