Marmaris Sedir Adası ve Plajı

Marmaris Sedir Adası ve Plajı, Muğla, Marmaris, Gezilecek Yerler Marmaris Sedir Adası ve Plajı, Muğla, Marmaris, Gezilecek Yerler

Adres:Çamlı Köyü Marmaris/Muğla

Diğer adı Kedrai olan Sedir Adası'nın isminin Luwi dilinden geldiği sanılmaktadır. Büyük olasılıkla da Hellen dilinden değişerek "Kadra halkının kenti" anlamında Kedrai veya Kadrai olmuştur. Ksenephonun, halkını yarı Yunanlı-yarı Barbar diye tarif ettiği bu kentin tarihçesi ve kuruluşu ile ilgili bilgiler sınırlıdır. Miletoslu Hekataios M.Ö. 6.yy.'da buradaki yerleşimden bahseder. Kent, M.Ö.404-428'de Karia birliğine katılmış. Sonra Attika Delos Deniz birliğine dahil olarak, yıllık 3000 drahmi aidat vermiş; M.Ö. 439 da bu aidat 2000'e düşmüştür. Xenophon, M.Ö.405-406'da Atina-Sparta savaşında Spartalı kumandan Lysandros un Kedrai'yi kuşatmış, Atinalıların yanında yer alan kenti ele geçirmiştir. Halkını da cezalandırmak için esir pazarında satmıştır. Bu olaydan sonra Kedrai eski parlak günlerine bir daha kavuşamamıştır.

   Xenephon zamanında şehrin eski sakinlerinden başka bir miktar da Karyalı varmış. Kent M.Ö.11.yy.'da Rodos egemenliğine girmiş ve bu durum dini inançta bir değişime neden olmuş. M.Ö.II-I.yy.'da iki önemli kült olan Apollon Pythios ve Apollon Kedrieus kültleri aynı rahip tarafından idare edilirmiş. M.Ö.170'den sonra Rodos peraiasından önemli bir zat aynı zamanda iki kültü birden idare etmiş.
Sedir Adası ( kleopatra adası )... Mavinin her tonundaki deniziyle ve Dünya üzerinde kolay kolay görülemeyecek bir özelliğe sahip olmasıyla, Marmaris 'in hatta Türkiye 'nin en önemli turizm bölgelerinden biridir.
   Binlerce sene önce Kleopatra ve Antonius Sezar'ın bu adada büyük bir aşk yaşadığına inanılır. Efsaneye göre, kendisiyle evlenmeyi kabul eden Kleopatra'ya bu coşkusunun hediyesini vermek isteyen Mısır Kralı Antonius, yaklaşık 3000 sene kadar önce balayını geçirmek üzere Kleopatra'yı götüreceği adaya Mısır'dan 60 büyük gemiyle çapları 1 milimetreden daha küçük ve her tanesi aynı büyüklükte olan kumları getirtti. Yalnızca Dünya'nın iki yerinde varolduğu bilinen bu özel kumun diğer özellikleri de ateşte yanıyor, sodalı suda kendiliğinden çoğalıyor ve büyüteç altında incelendiğinde hareket ediyor olmasıdır. Karbonatlı çamurun bir çekirdek etrafında birikmesiyle oluşan kumların denize kattığı eşsiz güzellikteki renk de, Ada'nın görülmeye değer olan diğer özelliklerinden biridir. Kumların bir benzerinin de Kızıldeniz'de olduğu bilinmektedir.

   Öyleki; özellikle yabancı turistler tarafından çok fazla ilgi gören kumun korunması amacıyla çeşitli önlemler de alınmaktadır.

   Zeytin ağaçlarıyla kaplı Ada'da, doğal güzelliklerin yanı sıra Helenistik ve Roma dönemlerine ait antik tiyatro, agora ve antik liman kalıntıları da bulunuyor. Adada bulunan ve M.Ö. 1000'li yıllara dayandığı sanılan Dor, Pers ve Romalılardan kalma tarihi eserler ile antik tiyatro da turistlerin ilgisini çeken diğer etkenler arasında yer alıyor.(kyn:http://www.sediradasi.com/)

.

Marmaris Sedir Adası ve Plajı, Muğla, Marmaris, Gezilecek Yerler

sevil g.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MUĞLA MARMARİS )

Şehrini Seç