Marmaris İçmeler Plajı

Marmaris İçmeler Plajı, Muğla, Marmaris, Parklar Marmaris İçmeler Plajı, Muğla, Marmaris, Parklar

Adres:Marmaris/Muğla

Bin yıllardır lirik türkülerin dinlendiği, mavi ve yeşilin her tonunun oluşturduğu armonidir; İçmeler

Konum :
Ege Denizi ve Akdeniz’in tam kesişme noktasında bulunan İçmeler kasabası, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Marmaris ilçesine bağlıdır. Türkiye’nin güneybatısında yer alan Marmaris körfezindeki harika bir koydadır. Avrupa ve Asya’nın yol ayrımında bulunan bu cennet belde, denizcilerin tabiri ile dünyadaki konumu itibarıyla 36 48’ 30’’ Kuzey enlemi ve 028 14’ 00’’ Doğu boylamı pozisyonunda yer alır.

Tarihçe :
İçmeler’in, tarihçilere göre Batı Anadolu medeniyetlerinden olan Karyalılar tarafından kurulduğu düşünülmektedir. M.Ö. 3400 yıllarında bölgeye hakim olan Karyalılar’ın ardından medeniyetin beşiği kabul edilen bu bölgeye birçok kavim hakim olmuştur. Eolyalılar, İyonlar, Dorlar, Lidyalılar, Persler’ den sonra Makedonya kralı Büyük İskender tarafından istila edilmiştir. Daha sonra Romalıların idaresine geçen bölge uzunca bir süre Bizans idaresinde kalmış ve Rodos’lu

 

memurlarca idare edilmişlerdir. 1280 - 1290 yılları arasında Türk egemenliğine geçen bu bölgede sıklıkla tarihi kalıntılara rastlanmaktadır.  Yemyeşil bir doğaya sahip olan İçmeler, Akdeniz ve Ege’den oluşan mükemmel bir kokteyl gibidir. Çepeçevre çam ormanları ile kaplı dağlar tarafından gizlenmiş bir cenneti andırır. Uzun ve temiz sahili, kristal temizliğinde denizi uluslararası Mavi Bayrak ödülünü defalarca kazanmasını sağlamıştır. Düzenli yerleşimi ve tamamlanmış altyapısıyla örnek bir turizm kentidir.
Doğal Yapı :
Ilıman iklime sahip olan İçmeler’de yılın büyük bir bölümünde güneşin ve denizin tadını çıkarabilirsiniz. Çünkü yılın 200 - 250 günü güneşlidir. İçmeler’de yaz ve kış aylarında düzenli bir nem oranı vardır, aylar içinde %50 ila %70 arasında değişen bu denge insan sağlığı için ideal bir ortam hazırlamaktadır.

Çevresi çam ormanları ile kaplı olan İçmeler’in yerleşim merkezi de eşine rastlanmayacak güzellikte organize edilmiş bir botanik bahçesini andırır. Özenle çiçeklendirilmiş refüjler, bahçeler konuklarına sürekli bir huzur ortamı yaratmaktadır. Kent merkezini süsleyen palmiye, okaliptus, ve çeşitli meyve ağaçlarının yanı sıra eski köy yerleşimine doğru turunçgillerin her çeşidi ile zeytin ağaçları sıklıkla yer alır. Fakat bu bitkilerin içinde çok nadide ve en önemlisi olarak sayabileceğimiz “günnük”(diğer adıyla “sığla”) ağacı dünyada bir başka eşine yalnızca California’da rastlanabilecek bir doğa harikasıdır. Diğer tüm bitkiler içinde en çok oksijen üreten bu ağaç “Oriental Liquidamber Orientalis” türündendir. Marmaris bölgesinde yaklaşık 400 hektarlık bir alana yayılan bu ağaçtan elde edilen reçine sağlıkta mucize neticeler verdiği gibi, parfüm endüstrisinde “storax” diye bilinen adı ile
yoğun olarak kullanılır.

İçmeler’in önemli bir özelliği de ismini aldığı içme suyudur. İçmeler koyunun sağ köşesinde sahile yakın bulunan bu kaynak suyu klorür ve sülfat anyonu ile sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum katyonlarınca fazlasıyla zengin bir sudur. Litresinde 140 gr. dan fazla erimiş madde olduğundan içimi zordur. İç hastalıklara iyi geldiği belirlenen sudan iki bardak içilince derhal müshil tesiri gösterir.

On bini aşkın nüfusunun büyük bir bölümü turizmde uğraş veren İçmeler; şirin evleri ve sağlıklı doğasıyla birçok yerli ve yabancı yerleşimciye de ev sahipliği yapmaktadır.

Nasıl Gidilir:
İçmeler’in bağlı olduğu il olan Muğla’da iki havaalanı vardır. Yurt içi ve dışı ulaşımında genellikle tercih edilen Dalaman Havaalanı beldeye 100 km. uzaklıktadır. Uçuş sonrası
temiz bir karayolu ve düzenli servislerle beldeye ulaşmak mümkündür. İçmeler’e 120 km. uzaklıktaki diğer havaalanı Bodrum’dadır. İçmeler’e karayolu ile ulaşmak da mümkündür. Karayolu için Muğla veya Fethiye yönü tercih edilebilir. İçmeler’in bağlı bulunduğu Marmaris ilçesi ve Bodrum arasında deniz otobüsleri çalışmaktadır. Türkiye’nin diğer kentlerine ulaşım için Havayolu dışında düzenle çalışan otobüslerle yolculuk tercih edilebilir. Tüm yakın ve uzak kentlere seyahat imkanı veren otobüs firmalarının İçmeler’de acenteleri vardır. Şehir içi ulaşımında Marmaris ve çevre beldelerle bağlantıyı sağlayan düzenli minibüs (dolmuş) seferleri yapılmaktadır. Ayrıca İçmeler Belediyesi’ne ait otobüsler de Marmaris İçmeler arasında sürekli çalışmaktadır. İçmeler kent içi ulaşımını sağlayan ve aslında küçük bir köy turunu da içinde kapsayan “çek çek” ile mini bir seyahat mutlaka denenmeli. Ayrıca Marmaris’e deniz yoluyla, dolmuş tekneleriyle çok zevkli bir ulaşım imkanı da vardır.

Plaj:
Altı kilometrelik sahil bandıyla harika kumsala sahip olan İçmeler plajı, “Uluslararası Mavi Bayrak” ödüllüdür. Uluslararası bir kuruluş olan “Avrupa Çevre Eğitim Vakfı”(FEEE - Fondation for Environmental Education in Europa) tarafından belirlenen; PH değerleri, Mikrobiyolojik ve fiziksel parametreler, altyapı ve katı atık toplama - imha yöntemleri, atık su arıtma analizleri ve daha birçok zorlu kritere tamamıyla uyan belde ve plajında yıllardır mavi bayrak gururla dalgalanmaktadır. Tüm Türkiye için örnek teşkil eden bir belediye anlayışına sahip olan belde, altyapı sorunlarının tamamını gidermiş ve temizlik, düzen gibi konularda uluslararası normları benimsemiştir. İçmeler plajına paralel giden ve sahille yerleşim birimlerini birbirinden ayıran yürüyüş yolu mükemmel manzarası ile Marmaris’e değin uzanır. Düzenli sabah sporu yapanlar için ideal bir parkur oluşturan bu yürüyüş yolu akşamları da çok eğlenceli, cıvıl cıvıl ortamıyla zevkli bir gezi yoluna dönüşür.

Çevre :
Doğayla iç içe olan bir bölgede yer alan İçmeler ve çevresi aynı zamanda toprağından tarih fışkıran bir özelliğe sahiptir. Neredeyse insanlık tarihinin bir özeti niteliğindeki
kalıntılarla bölge bir müzeyi andırır. Onlarca medeniyetin yaşam sürdüğü bu bölgede ziyaret edilmesi gereken birçok tarihi ören yeri mevcuttur. Ayrıca dünyanın hiçbir yerinde
rastlayamayacağınız güzellikteki koylar, adalar ve şelale gibi doğa harikalarına düzenlenen turlara mutlaka katılmak gerekir.

Spor - rekreasyon - hobi :
İçmeler’in elverişli sahillerinde su sporlarının hemen hepsini yapabilirsiniz. Sahilde kurulmuş jetski, banana, ringo, rüzgar sörfü, su kayağı yaptıran okullardan birinde deniz keyfi ve sporu birlikte yaşayabilirsiniz.
Paraşütle küçük bir koy gezintisi de sizin için heyecan verici bir deneyim olacaktır.
Eğer olta balıkçılığı gibi bir hobiniz varsa kıyıdaki otantik ahşap tekneler size küçük bir av partisi organize edebilir. Yerli kaptanlar bu konuda oldukça deneyimlidir.
Yine sahilde standları bulunan dalış okullarından dalış dersleri alabilir, Ege’nin mavi derinliklerinde unutulmayacak anılar için keşfe çıkabilirsiniz.
Sağlıklı yaşam için sabah koşularını aksatmayan biri iseniz İçmeler’de mükemmel bir şansa sahipsiniz demektir, çünkü kıyıya paralel olan yürüyüş yolu belki de dünyadaki en zevkli ve manzaralı bir parkurdur. İçmeler’in bir ucundan başlayan bu yürüyüş yolunu kullanarak, mavi ve yeşili birbirinden ayıran bir hat üzerinde Marmaris’e kadar ulaşabilirsiniz.
Yorgunluk atmak için mola vereceğiniz panoramik manzaralı kafelerde kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz. Eğer kuş cıvıltıları ve keskin orman havasını tercih eden biri iseniz bu zevkinizi orman içinde hazırlanmış koşu yolunda da giderebilirsiniz.
İçmeler’de büyük otellerin hemen hemen hepsinde tenis kortu bulunmaktadır. Yeni başlamayı düşünenler için tenis hocaları yardımcı olabiliyor.
Otellerin çoğunda ve kafelerde bilardo oynayabilirsiniz, meraklısı için Marmaris’te kurulu briç kulübünü ziyaret etmek keyifli olabilir.
Salon sporlarından hoşlananlar Marmaris’teki muhteşem spor kompleksinden yararlanabilir. Bu tesiste ayrıca bowling oynayabilir ve sağlıklı yaşam merkezinden faydalanabilirsiniz.
Küçük bir futbol stadyumuna sahip olan İçmeler’de bir futbol kulübü de vardır.
Tatil döneminiz sezon karşılaşmalarına denk gelirse, maçları izlemek bir değişiklik olabilir.

Maceracı bir kişiliğe sahipseniz jeep safari, rafting, trekking yapabilirsiniz hatta eğlenceli bir savaş oyunu olan paintball denenmeye değer. Atçılıkla ilgisi olanlar diğer spor ve hobiler için olduğu gibi otel resepsiyonundan bilgi alabilir.(kyn:http://www.gomarmaris.com/visitmarmaris.aspLang=3&cat=15&topic=24).

Marmaris İçmeler Plajı, Muğla, Marmaris, Parklar

sevil g.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MUĞLA MARMARİS )

Şehrini Seç