Milas Bafa Gölü Milli Parkı

Milas Bafa Gölü Milli Parkı, Muğla, Milas, Gezilecek Yerler Milas Bafa Gölü Milli Parkı, Muğla, Milas, Gezilecek Yerler

Adres:Söke-Milas Yolu Milas/Muğla

Eskiden Ege Denizi'nin bir koyu olan Bafa Gölü'nün. Büyük Menderes nehri tarafından taşınan alüvyonlar neticesinde denizle olan ilişkisi kesilmiş ve bu koy bir "lagün" haline dönüşmüştür. Göl Didim merkez'e 10 km mesafede. Söke-Milas Karayolunun doğusunda yer almakta olup; ortalama olarak 7 bin hektarlık alanı kaplamaktadır.

Maksimum derinliği 25 metre kadardır. Gölün su kaynağı, Büyük Menderes nehrinin düzenli taşkınlıkları ve etrafındaki dağlıklardan gelen yeraltı ve yerüstü sularıdır.


Tipik Akdeniz bitki örtüsünün gözlendigi göl çevresi, zeytinlik ve çam ormanları ile kaplıdır. Gölde irili ufaklı adalar mevcuttur. Bunların en önemlisi ikiz ada Menci Adası ve Hayalet Adadır.

Yapılan araştırmalar neticesinde gölün en az Büyük Menderes Deltası kadar önemli olduğu ortaya çıkartılmıştır.

Uluslararası önemli kuş alanları listesinde ilk sıralarda yer alan göl ve çevresince, Dünya çapında nesli tehlike altinda olan Cüce Karabatak ve Deniz Kartali gibi kuş türlerinin ürediği, bunun yanı sıra gölün kış aylarında yüz binlerce ördek ve su kuşu türü tarafindan beslenme ve barınma yeri olarak kullanıldığı tespit edilmistir.(kyn:http://www.didimguide.com/tr/bafa_golu_herakliya_latmos.html).

Şehrini Seç