Milas Tuzla Sulak Alanı

Milas Tuzla Sulak Alanı, Muğla, Milas, Gezilecek Yerler Milas Tuzla Sulak Alanı, Muğla, Milas, Gezilecek Yerler

Avrupa ve Asya kıtaları arasında 4 önemli kuş yollarından ikisinin geçtiği Türkiye’de göçmen kuşlar için bulunan Tuzla Sulak Alanı Milas- Bodrum karayolunun 25. km ' sinden sağa dönüp baktığımızda 2 km Boğaziçi köyüne ulaşılabilir. Sulak alanda bulunan kuşlar capcanlı rengârenk bir görüntü oluşturuyor. Milas- Bodrum arasında bulunan Muzla Sulak Alanı genellikle şubat ayları içerisinde en yüksek kuş sayısına ulaşıyor. Kuşlar ziyaretlerini tamamladıktan sonra mart ayı geldiğinde bölgeyi terk ederek göç etmeye başlıyorlar. Göçmen kuşlara ev sahipliği yapan bu alanın büyüklüğü ise 380 hektarlık bölgedir. Bu alanda en çok gözlenen ve beslenen kuş türü en başında pelikan olur. Diğer kuş türleri ise flamingo, turna, balıkçıl, Karabağ martı, tepeli pelikan, sakarmeke , gri balıkçıl, kaz ve çeşitli ördekler sıklıkla rastlanan türleridir. Milas bodrum karayolu üzerinden geçerken ilgilerini çeken sürücülerin kuşları izleyip fotoğraflarını çekiyor.

Boğaziçi Köyünü' nün mitolojideki adı Bargylia' dır.Bizanslı Stephanus' un bildirdiği efsaneye göre yiğit Bellerofo, sahibi olduğu kanatlı atı Pegasos' un çiftesiyle ölen arkadaşı Bargylos' un ismini kente vermiştir. 17. yüzyılda çevre il ve ilçelere tuz sağlayabilen  bu bölge, bu gün bu özelliğini Varvil Çayının getirdiği alüvyonlar nedeniyle kaybetmiştir.

       Balıkçılıkla  geçini sağlayan Boğaziçi Köyü, Milas’ ın eşsiz doğası ve denizi ile yaz turizminin revaçta olduğu beldelerimizden biridir.

Adres: Milas-Bodrum Yolu /Muğla

Şehrini Seç