Milas Beçin Kalesi

Milas Beçin Kalesi, Muğla, Milas, Tarihi Yerler Milas Beçin Kalesi, Muğla, Milas, Tarihi Yerler

Adres:Milas Ören Yolu Üzeri Milas/Muğla

Beçin, Milas-Ören yolu üzerinde, Milas'ın 5 km güneyinde, Milas ovasına hakim bir plato üzerinde bir beldedir. Önceki adı

Mutluca'dır. Bizanslılar tarafından inşa edilmiş, Menteşeoğulları Beyliği tarafından geliştirilerek beyliğin idari ve askeri merkezi haline getirilmiş kale ile ünlüdür. Menteşeoğulları beyleri savunması kolay olduğu için Beçin’i merkez edinmişlerdir.

Beçin Kalesi 1974 yılında da restore edilmiştir. Güneyi surlarla çevrili kalede hamam ve sarnıç kalıntıları görülebilmektedir. Karayolu kenarında bulunan ve oda mezar şeklindeki Roma mezarı da bir başka antik çağ kalıntısıdır.

Kaledeki asıl yerleşim 200 metre yukarıdaki iç kale bölümündedir. Bu bölümde bir Bizans şapeli, Menteşeoğulları Beyliği döneminden Karapaşa Medresesi, bir türbe, Ahmet Gazi Medresesi, Orhan Bey Camii, Bey Hamamı, Kızılhan, Yelli Cami ve medresesi günümüze ulaşan yapılar arasındadır.

Beldede 1 ilkokul ve 1 ortaokul vardır. Belde Büyükşehir yasasından sonra Milas Belediyesi'ne bağlanmıştır.Karayolları bulvarında küçük 1 saha vardır. Beçin'in birde spor kulübü vardır. Beçin Ortaokulu'nda 8 , ilkokulunda da 8 sınıf bulunmaktadır. Beçin Ortaokulu'nda 10 derslik, 13 öğretmen ve 155 öğrenci bulunmaktadır.Beçin İlkokulu'nda 11 derslik, 10 öğretmen , 190 öğrenci bulunmaktadır.

Beçin beldemizde 4 adet cami vardır ve 5. cami yapılmaktadır.Beçin Muhtarı Kadir SELBES ' tir.(kyn:http://tr.wikipedia.org/wiki/Be%C3%A7in,_Milas).

Şehrini Seç