Milas Yediler Manastırı-Kellibaron

Milas Yediler Manastırı-Kellibaron, Muğla, Milas, Tarihi Yerler Milas Yediler Manastırı-Kellibaron, Muğla, Milas, Tarihi Yerler

Milas’ın önemli tarihi yerlerinden biridir Yediler Manastırı. Tarihi mekânları gezmeyi seviyorsanız mutlaka görmeniz gereken bir tarihi yer. Milattan sonra 7. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Kellibaron , Milas Yediler Manastırı olarak biliniyor. Yediler Manastırı, Milas’ın Bafa Beldesi’nde bulunan Beşparmak Dağları’nın güney tarafında, Gölkaya Köyü sınırları içinde bulunuyor.  

Bin yıldan fazla geçmişi olan Yediler Manastırı’na gidip, etkileyici bir zaman yolculuğu yapabilirsiniz. Zeytin ağaçları ile çevrili avludan giriş yaptığınız Yediler Manastırı gerçekten de büyüleyici.

Yaklaşık üç saatlik bir yürüyüş ile manastıra ulaşabilirsiniz. Ulaşımı bu denli zor olmasına rağmen her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Yol muhteşem doğal güzellikleri size sunuyor. Özellikle Bafa Gölü manzarası muhteşem. Bölge Hristiyanların kutsal olarak kabul ettiği mekânlarla dolu. Alman arkeologların tespit ettiği dünya tarihinin en eski insan tasvirlerinin bulunduğu mağaralar bölgeyi oldukça önemli kılıyor. Bu yüzden özellikle yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Yediler Manastırı’nda kilise ve kale kalıntıları görülüyor. Özellikle yaklaşık 5 metrelik bir kaya oyuğunda Hz. İsa ve 12 havarisinin resmedildiği fresk harika. Bin yıldan fazla geçmişi olan fresk yıllara meydan okurcasına duruyor. Küçük küçük bozulmalar olsa da hala büyüleyici.

Yediler Manastırı, arazinin dik olması sebebiyle üç farklı seviyede inşa edilmiştir. Çevre duvarları sürekli değildir, çünkü büyük kayalarla kesilmiştir. Bu yüzden her seferinde avlu yükseltilmiştir. İki tanesi aşağıda , biri üstte üç küçük kilise vardır. Güney Kilise, batısında uzatılmış narteks ile tek nefi olan bir yapıdadır.Bu kilisenin doğusundaki kilise de tek neflidir, fakat günümüze sadece kilisenin izleri kalabilmiştir. Aşağı manastırın diğer önemli yapısı trapezedir ve üç yan mekân sıralanmıştır. Peschlow’un “Sığınak Kalesi” dediği yukarı manastırda ise yine tek nefli bir kilise vardır. Bu manastırın batı tarafından kuzeyine doğru on bir adet beşik tonozlu hücreler inşa edilmiştir.

12. yüzyılda ise bir el yazması atölyesinin de var olduğu bilinmektedir. Fakat buna rağmen Yediler Manastırı hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz. Manastırın üç kilisesi de incelendiğinde , hiçbirini manastırın baş kilisesi yani Kathalikon olarak tanımlayamıyoruz.

Yediler Manastırı’nın yapısı dikkatli bakıldığında bir kale tarzında yapıldığı anlaşılabilir. O zamanlar düşman saldırısı tehdidi yüksek olduğu için savunma tasarımına önem verilmiştir.

 Adres : Gölyaka Köyü Milas/Muğla

Şehrini Seç