Milas İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi

Milas İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi, Muğla, Milas, Tarihi Yerler Milas İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi, Muğla, Milas, Tarihi Yerler

Yaz turizmi açısında önemli ve tatil için en çok tercih edilen şehirlerden olan Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan İasos Antik Kenti'ndeki İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi sırasıyla; Selevkilerin, daha sonra Alinda Beyi Olympikhos'un, milattan önce 201 senesinde Makedonya Kralı V. Philip'in, lll. Antiohos'un milattan önce  219 yılında Romalıların hâkimiyetine girmiştir.

Üç tarafı denizle çevrili bir yarımada üstünde kurulmuş olan Milas’ın ünlü tarihi mekanlarından olan İasos Antik Kenti dünyaca ünlüdür. Ayasofya Müzesi’nde kullanılmış olan ve dünyada çok nadir rastlanan kırmızı mermerlerin, buradan gönderildiği bilinmektedir. Tüm bu özellikleri ile önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.

Ordugah, Balık Pazarı, tiyatro ve kale , Antik kentin en önemli kalıntıları arasında yer alır. Günümüzde ise Balık pazarı bölümü açık hava müzesi olarak yaşamaya devam ediyor.

Balık Pazarı , Roma dönemine ait en ünlü mezar olarak dikkat çekiyor. Roma Anıt Mezarı olarak da bilinmektedir. 1993 yılında restorasyon yapılmış müze, 1995 senesinde açık hava müzesi olarak tarih tutkunlarının ziyaretine açılmıştır.

Milas İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi, Milas’a 28 km. uzaklığındadır.  Kıyıkışlacık Köyü içerisinde bulunuyor. Kıyıkışlacık, Güllük Körfezi sahil şeridinde yer alan birçok doğal güzelliklere sahip harika bir köydür. Bu şirin köy birçok film setine de ev sahipliği yapar. Özellikle yaz aylarında yazlıkçıların gelmesiyle kalabalıklaşır. Birçok uygarlığa tanıklık etmiş köyün, bu yüzden mutfak kültürü çok zengindir. Oldukça lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Temiz hava ve deniz manzarası yemeklerine bambaşka bir lezzet katacak. Huzurlu, sakin, tertemiz havası ve denizi ile farklı bir tatil alternatifi olarak değerlendirilebilir.

Milattan önce üç binli yıllara dayanan antik yerleşimi, Argos’tan gelen göçmenlerin kurduğu bilinmektedir. Kent ismini bu kolonistlerin lideri İasos’tan almıştır.

Tera Yanardağı’nın patlamasıyla, Minos Uygarlığı yok olmuş, küller altında kalan İasos’un kanalizasyon sistemi ve tünelleri ise ilk günkü gibi korunmuştur.

Geçmişi, uygarlıkları, mezarlar, büstler, kadın ve erkek heykelleri, değirmen taşları, amforalar,  taş yazıtlar, çanaklar ve sunaklar bulunan açık hava müzesi, özellikle tarihi yer meraklıları için etkileyici bir gezi olacak.

 Adres: Kıyıkışlacık Köyü – Milas - Muğla

Şehrini Seç