Muğla Karabağlar Yaylası ve Tarihi Kır Kahveleri

Muğla Karabağlar Yaylası ve Tarihi Kır Kahveleri, Muğla, Muğla Merkez, Gezilecek Yerler Muğla Karabağlar Yaylası ve Tarihi Kır Kahveleri, Muğla, Muğla Merkez, Gezilecek Yerler

1800'lü yıllarda Afife Hanım'ın evinin bahçesine açtırdığı kuyu ve diktiği çınar ile Keyfoturağı ve Süpüroğlu güzergahından gelip geçenlere dinlenme yeri olmuş. Afife Hanım , Muğla'nın belediye yönetiminde görevler almış bir ailenin mensubu. Hayır yapmayı seven bu hanımın sayesinde bu bölgede zamanla uğrak ve dinlenme alanları olmuş.

Afife Hanım su kuyusunu biraz geçince Berberler Kahvesi'ne ulaşırsınız. Kahvenin bahçesinde dört adet büyük çınar ağacı sizi karşılar. Yine bahçe içerisinde su kuyusu ve mescid bulunuyor.

Biraz daha ilerleyerek Keyfoturağı Kahvesi'ne ulaşırsınız. Berberler Kahvesi gibi kendi haline bırakılmamış, belediye tarafından aslına uygun olarak restore edilmiştir. Çok hoş bir dinlenme yeridir, şehirden bıkmış insanlar için müthiş keyiflidir. Yemek yiyeceğiniz bir lokantaya da sahiptir. Kahve 1871 yılında yapılmıştır ve iki adet su kuyusuna sahiptir. İçinde on adet yaklaşık 800 yaşında anıtsal çınar ağaçlarına ev sahipliği yapıyor. Sadece bu ağaçları görmek için bile gidilebilir. 

Vakıf kahvesi ise Karabağlar'ın en çok esinti olan kahvesidir. Muğla'daki en büyük Kavak ağaçları burada bulunur.

Bu bölgede çınara kavak denir. Allan Kavağı; Muğla’ dan Karabağlara giderken anıtsal içi boş dev bir çınardır. Yöre halkı tarafından kutsal olduğuna inanılır. Bu mitolojik inanışa göre: Hasta olan çocuklar bu kavak sayesinde iyileştirilir. Tedavi iki kadın ile yapılır. Biri ağacın içinde , diğeri dışarıda kalır. Hasta olan çocuğu bir birlerine atarak ‘Al çocuğunu, ver çocuğumu’ diye söylerler. Böylece ağaç sayesinde çocuk iyileşir.

Ayrıca kimi insanlar tarafından adak ağacı olarak da kullanılır.

Adres:Merkeze 5 km /Muğla

Muğla Karabağlar Yaylası ve Tarihi Kır Kahveleri, Muğla, Muğla Merkez, Gezilecek Yerler

Gezgin K.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MUĞLA MUĞLA MERKEZ )

Muğla Muğla Merkez Gezilecek Yerler

Şehrini Seç