Muğla Belen Kahvesi

Muğla Belen Kahvesi, Muğla, Muğla Merkez, Gezilecek Yerler Muğla Belen Kahvesi, Muğla, Muğla Merkez, Gezilecek Yerler

Muğla-Yatağan arasındaki karayolunda ilerlerken, keyifli bir kahve molası için " Belen Kahvesi (Çaybükü Köyü) " tabelasından dönün. Anayoldan 8 km kadar içeri girdiğinizde kahveye ulaşırsınız. Yol çok keyifli, çam ağaçlarının arasından , ağustos böceklerinin şarkılarıyla ilerlersiniz. Kahve kendinizi avcı bir kuş yuvasında hissedeceğiniz bir tepe konumunda, ova ayaklarınızın altında. Sürekli Ege türküleri çalıyor, bu türküler eşliğinde seyahat arkadaşlarınızla dama oynamayı ihmal etmeyin. Kahvenin yanında yapılan gözlemenin tadı harika.

 Acıklı hikayesi olan bir mekan. Hemen hemen hepimizin bildiği Ormancı Türküsüne konu olan olay burada yaşanmış. Muğla ve çevresinde çok  söylenen ve sevilen bir türküdür. Muğla'nın yöresel sanatçılarından Pisili Kemancı Tahir lakabıyla tanınan Tahir Erdinç tarafından bestelenmiş bu türküyü Müzeyyen Senar söyleyerek tüm ülke tarafından tanınmasını sağlamıştır. Hikayeye göre ;

Muğla’nın Gevenes ve  Kozağaç  köyleri civarındaki ormanlarda bir yangın çıkar. Yangın hızlıca kontrol altına alınır ve etrafı çevrilir. O sırada Mustafa Şahbudak ve Tevfik Cezayir isimli  iki arkadaş Belen Kahvesi’nde köyün en sevdiği oyun olan Dama oynamaktadır. Tevfik Cezayir Gevenes Köyü’nün muhtarıdır. Aynı zamanda yörede insanlara yardım etmeyi çok seven, insanlar tarafından sevgi ve saygı duyulan biridir. Orman Memuru olan  Sarı Mehmet lakaplı Mehmet İn, etrefı çevrilen yangının söndürülmesi için  Belen Kahvesi’ne gelmektedir ve  Muhtar Tevfik Cezayir’den bekçi ister. Muhtar işzamanı olması sebebiyle bekçi vermek istemez. Ormancı  Mehmet İn bu hususta tuttuğu zaptı Muhtar Tevfik Cezayir’e imzalatmak ister. Muhtar Tevfik Cezayir oyunun kritik  anı olması sebebiyle tutulan zaptı imzalamak istemez.Olaya kızan  ormancı da masaya vurarak taşları yere düşürür. bunun üzerine  Mustafa Şahbudak, dökülen taşları toplar ve ormancı ile tartışırlar. Ormancı inatlaşır söz anlamaz, ikinci kez masayı devirir. Bu kez ormancı ile  Mustafa Şahbudak arasında tartışma çıkar. Mustafa  Şahbudak sinirlenerek  ormancıya tokat atar. Ormancı Mehmet İn belinden kamasını çıkararak  Mustafa Şahbudak’ı kolundan yaralar. Mustafa Şahbudak yaşadığı şok ile  belindeki tabancayı çıkarır. Bu arada muhtar Tevfik Cezayir  yapma diyerek, silahın önüne atlar. Silah iki kez patlar. Çıkan kurşunlar muhtar Tevfik Cezayir’e rastgelmektedir. Mustafa Şahbudak  arkadaşı Muhtar Cezayir’i kazayla vurur. Mustafa Şahbudak arkadaşıyla ilgilenirken  ormancı kaçmaya başlar. Mustafa Şahbudak kaçan ormancıyı topuğundan ve kalçasından  yaralar. Köylüler Mustafa Şahbudak’ı yatıştırır  ve elinden silahı almaktadır. Muhtar Tevfik Cezayir Muğla Devlet Hastanesi’ne kaldırılır, fakat aldığı yaralar sonucu kan kaybından ölür. 


Bu olaydan sonra Belen Kahvesi zamanla yıkılma ve yok olma noktasına gelir. Ancak, 6 Nisan 2005'te Muğla Valiliği tarafından kamulaştırılıp restore edilerek tekrar hizmete açılır. Bugün Belen Kahvesi, Gevenes, yeni adıyla "Çaybükü" köyü içinde ovaya hâkim bir tepede sizi karşılıyor.


Yöre insanlarından Değirmenci Tahir Usta tarafından üretilmiş bir de türküsü var:

Çıktım Belen kahvesine baktım ovaya

Bay Mustafa çağırdı dama oynamaya

Ormancı da gelir gelmez yıkar masayı

Söz anlamaz ormancı çekmiş kafayı.

Aman ormancı yaktın ormancı

Köyümüze bıraktın yoktan bir acı.

Geneves’in ortasında değirmen döner

Değirmenin taşları dağından iner

Ormancıya atılan kurşun Tevfik’e değer

Tevfik’imin acıları yürekleri deler.

Aman ormancı yaktın ormancı

Köyümüze bıraktın yoktan bir acı.

 

Adres: Çaybükü Köyü Merkeze 23km/ Muğla

Muğla Belen Kahvesi, Muğla, Muğla Merkez, Gezilecek Yerler

Gezgin K.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MUĞLA MUĞLA MERKEZ )

Şehrini Seç