Per-Pa

Per-Pa, Muğla, Muğla Merkez, Gezilecek Yerler Per-Pa, Muğla, Muğla Merkez, Gezilecek Yerler

...Alan olarak oldukça büyük bir genişliğe sahip; birkaç yerden girişi mevcut açık Pazar alanının. Farklı sokaklardan girildiğinde ihtiyacınıza göre değişik ürünlere ulaşmak daha kolay.

Mesela ; Mustafa Orgenerali İşhanı’nın karşısından girdiğinizde Büyükşehir Belediyesinin özel izniyle kendi ürünlerini satan pasta – börek ve elişi satıcı teyzelerle karşılaşırsınız.Az ilerisinde ise  yine çoğunluğu kendi ürünlerini satan çevre köylerin amcaların ve teyzelerin peynir ve süt ürünleri bölümüne ulaşırsınız.Hemen bu bölümün karşısında;sabit sıra sıra dükkanları (balıkçı – plastik malzeme – ayakkabı – terlik – tahıl ürünleri v.b.)görebilirsiniz.

Bu sokaktan çıkıp bir yandaki sokağa girince yine çoğunluğu  çevre köylerden gelen yöresel satıcıların özellikle kurutulmuş sebze ve meyvaları ile dolu bir dünya karşılar sizi.Daha ilerisinde ise efendim artık ; plastik ürünler mi desem ; tahtanın envari çeşitleri mi desem ; demir mi desem bakır mı desem ya da kazak , tişört iç çamaşırı mı , eşarp , atkı beremi : bu tarz ürünleri almasanız dahi sadece bakarken insanın aklı karışır ; Garantisini verebilirim.

Ve bu alanın en ilerisinde sol tarafta taze günlük balıklarımız; balıkçılar ; sağ tarafta ise organikliği tescillenmiş özellikle zeytin ve zeytinyağı ; sabunlar ve benzeri yöresel ürünler için ayrılmış  bir mekanla karşılaşırsınız.

O alanı terk edip ; Devlet Hastenesine giden hafif yokuş yolun solu (köprünün sol tarafı olarak da bilinir ) O alan da da çiçek ; fide – fidan bulunur.Çeşit çeşit renkleriyle -beni al -beni al diye size size seslenir; duyarsınız.

Çiçekler,bitki fidanları ve toprak kokusuyla mest olmuş biçimdeyken tam arkanızdaki yola döndüğünüzde ise (köprünün sağ tarafı ) ucuz diyebileceğimiz kadar uygun tekstil ürünleri ile karşılaşırsınız ve bu aşağıya doğru yolun sonuna kadar devam eder.

Tesktil ürünlerinin alt sokağında ise yine hem yöresel hem de alıp- satan satıcıların her türlü yiyeceğe dair daha uygun fiyatlı ürünleri karşılar sizi. Alın alabildiğiniz kadar.

Daha da ilerledikçe artık yiyecek ürünleri biter ve pazarın başka bir dünyasına girersiniz .Karşınıza bir yol da çıkar zaten .Yolun hemen diğer yakasında ise ; terlik ; kılık kıyafet ve daha da ilerledikçe - Saburhane yoluna kadar- ayakkabı ; dış giyim mont tarzı ; havlu ; nakışlı çarşaf pike tarzı ev ürünlerini kolaylıkla ve oldukça makul fiyata bulabilirsiniz.

Elbette ; pazarlık açık Pazar alışverişin olmazsa olmazı…PAZARLIK YAPIN.

Doğasında hem göze hem bütçenize hitap eden bir yaşam tarzı barındırır Perşembe Pazarı

*Keyifli gezmeleriniz olsun.*

Per-Pa, Muğla, Muğla Merkez, Gezilecek Yerler

Gezgin K.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MUĞLA MUĞLA MERKEZ )

Şehrini Seç