Koca Han İnsan Hakları Parkı

Koca Han İnsan Hakları Parkı, Muğla, Muğla Merkez, Parklar Koca Han İnsan Hakları Parkı, Muğla, Muğla Merkez, Parklar

İçinde “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”nin yazılı anıtı ve Muğla II.Uluslarası Ahşap Heykel Sempozyumu 2011 Çek Cumhuriyetine ait “Şah – Mat heykelciği” ve “siyah heykeller”

“Kuş Evleri” , Koca Han Mitingine katılmış “Hacı Süleyman Efendi , Dr. Cemil Şerif Baydur , Zekai Eroğlu Anıtları” bulunan aslında park gibi görünmeyen bir alan Koca Han İnsan Hakları Parkı .

Bu kadar açık ama bir o kadar da parka benzemeyen bir yer.

Bunun sebebi de zaten önceden orasının dinleme alanı olarak kullanıyor olması ; Daha sonra Menteşe Belediyesi restore edip ; halkın hizmetine sunmuş.Aslında değişen bir şey yok ; cilala tekrar piyasaya sür mantığı gibi bir şey.

Her neyse yine de bu parkı önemli kılan bir şey var ;  O da ; bir çok kişi tarafından kulak ardı edilmiş olan Kurtuluş Savaşı döneminde Kuvay-ı Milliye ye destek vermiş ve Kocahan Mitinginde konuşma yapmış saygıdeğer ve vatanperver ileri görüşlü insanların en azından anıtları dikilerek minnettarlığımızın göstergesi olması.Sayın Ünal Türkeş’in kayıtlarına göre Kurtuluş Savaşında Ege bölgesinde 1444 rakamıyla en fazla şehit veren il Muğla Menteşe’dir.  Sanırım o dönemler de Muğla; Aydın ilinin bir nahiyesi yani başlı  başına bir il olmadığından bu önemli ve dikkate değer rakam göz ardı edilmiş.

Gururla doldum .

Uğradığınız da Atatürk heykelinden daha üst kısma doğru Kurşunlu Camisi meydanından yukarıya yürüyüp ; bu farkedilmeyen parkı farketmenizi ve anıtları incelemenizi dilliyorum.

Gururla ve onurla.

Saygılarımla …...

Koca Han İnsan Hakları Parkı, Muğla, Muğla Merkez, Parklar

Gezgin K.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MUĞLA MUĞLA MERKEZ )

Şehrini Seç