Muğla Özbekler Evi

Muğla Özbekler Evi, Muğla, Muğla Merkez, Tarihi Yerler Muğla Özbekler Evi, Muğla, Muğla Merkez, Tarihi Yerler
Muğla'da bulunan Özbekler Evi tarihi bir ev olup, geleneksel olarak inşa edilmiştir. Özbekler Evi'nin öteki bir ismi ise Hacı Hamzalar ve Ali Rıza Özbek Evi diye bilinir. Özbekler Evi toprak dam ile inşa edilerek meydana getirilmiştir. Daha sonra yapılan restorasyon çalışmasında toprak damı kapatarak ahşap bağ badi ve kiremit çatı ile tekrar yapılandırılmıştır. Özbek Evine kış evi, yaz evi ve sahanlık gibi bölümler de sonradan eklenmiştir. Özbek Evi'nin yola bakan cephelerinde taş duvarların eksik kısımları tamamlanarak iç avluya ahşap malzemelerden açık sofa da konulmuştur.
 
Özbek Evi'nin iç bölmeleri temizlendikten sonra bağ badi kısmı ortaya çıkartılarak eskimiş ve yıpranmış bölümleri onarılmıştır. Özbek Evi'nin üst katında bulunan kapı ve yüklükler ise özünden uzaklaşılmadan tekrar konumlandırılmıştır.
 
3 kemer ve ahşap dikmeler Özbek Evinin odalarına girildiğinde hemen göze çarpmaktadır. Bu ahşap dikmelerin de yıpranan kısımları restore edilmiştir. Muğla Belediyesince kamulaştırılarak tekrar hayata döndürülen Özbekler Evi 2005 yılında hizmete sunulmuştur.
 
Özbekler Evi aşağı yukarı olarak 225 senelik bir geçmişe sahip olan bir yapıdır. Muğla mimarlar odasınca , Özbekler Evi'ne 1987 tarihinde bu kadar iyi bir biçimde muhafaza edildiği için en uygun şekilde korunan ve yaşatılan eser ödülü  verilmiştir.
 
Adres:Muğla Merkez
Muğla Özbekler Evi, Muğla, Muğla Merkez, Tarihi Yerler

Gezgin K.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MUĞLA MUĞLA MERKEZ )

Şehrini Seç