Muğla Müzesi

Muğla Müzesi, Muğla, Muğla Merkez, Tarihi Yerler Muğla Müzesi, Muğla, Muğla Merkez, Tarihi Yerler

Adliye binasının arkasındaki cezaevi binasının restorasyonu ile 1994 yılında açıldı.

1992 yılında Özlüce Köyü Kaklıcatepe de yapılan çeşitli kazılarda birden çok fosil yatağı bulundu. Detaylı inceleme sonrası bu fosillerin 5 ila 9 milyon yıl önce yaşamış bitki ve hayvan fosilleri olduğu anlaşıldı. Bu kalıntılar Muğla Müzesi'nin Turolian Parkı bölümünde sergilenmektedir. Bu bölümde bir çok bitki fosilinin yanısıra atgillerden domuzgillere, hortumlu memelilerden boynuzlugillere, zürafagillerden gergedangillere kadar birçok hayvan fosili sergilenmektedir.

Muğla Müzesi'nin bir başka bölümünde ise arkeolojik kalıntılar sergilenmektedir. Bu kalıntıların çoğu Yatağan ilçesindeki Stratonikeia antik kenti kazılarında ortaya çıkarılmıştır. Yatağan'daki Lagina ve Sedir Adası'ndaki antik Cedrae şehirlerinin kalıntıları da müze de sergilenmektedir.

Muğla Müzesi'nin Etnografya bölümünde ise Muğla'nın çeşitli yörelerinden ve çeşitli dönemlerinden derlenen giyim kuşam ve günlük kullanım eşyaları sergilenmektedir. Muğla ve yöresinin insanlık gelişimini anlamak için müthiş bir imkan sağlar.

Müzede sergilenen heykeller, Gladyatör Salonu görülmeye değer.

Ayrıca Muğla Müzesi'nde bir sanat galerisi de bulunmaktadır. 

Adres: Müştakbey Mahallesi Eski Postane Caddesi Muğla Merkez / Muğla
Tel      :  (0252) 214 6948

Muğla Müzesi, Muğla, Muğla Merkez, Tarihi Yerler

Gezgin K.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MUĞLA MUĞLA MERKEZ )

Şehrini Seç