Muğla Karabağlar Yaylası

Muğla Karabağlar Yaylası, Muğla, Muğla Merkez, Tarihi Yerler Muğla Karabağlar Yaylası, Muğla, Muğla Merkez, Tarihi Yerler

Muğla’nın merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Karabağlar şehrin güneyi boyunca uzanan şirin bir mahalle özelliği taşımaktadır.

Karabağlar için yöre halkı ‘Yayla’ ismini daha çok kullanmaktadır. Karabağlar Yaylası  Muğla’dan daha alçakta konumlanmış olsa da Gökova Körfezi’nden daha yüksekte olduğundan yayla olarak adlandırılmıştır. Bu şirin yayla toplu yerleşimden daha çok geniş bahçeli yazlık olarak kullanılan eski Muğla evleriyle süslenmiştir.

Uzun yıllardır Muğla’ da yaşayanların yaz aylarını geçirdiği Karabağlar yazlık bir mahalle  olmuştur. Sessizliği ve sakin görüntüsüyle kafa dinlemek isteyenlere her yaz ev sahipliği yapmıştır. Yaylaya hakimiyet kuran ağaçlar insanlara hem rahat bir nefes aldırıyor hem de göze hoş gelen yeşilin her tonunu dört mevsim yansıtıyor.

İlkbahar aylarının kendini göstermesiyle yöre insanları  Karabağlar’a  göç eder ve yaz boyunca tarla,bağ-bahçe işleriyle meşgul olur. Karabağlar Yaylası çok geniş ve verimli 11 bağdan oluşur. Karabağların adını bu bağlardan aldığı da söylenmektedir. Bu bağlarda eskiden şarapçılıkta yapıldığı bilinmektedir.

Karabağlar’ın en önemli kültür miraslarını ise kır kahveleri oluşturmaktadır. Bundan elli sene öncesine kadar sayısı yirmi kadar olan bu kahveler günümüzde oldukça azdır. Elektiriğin de olmadığı o yıllarda yöre insanı zamanının büyük bölümünü bu kahvelerde geçirirmiş.

Muğla ekonomisi için büyük önem taşıyan bu tarihi yer yıllara meydan okuyarak yaşatılmaya çalışılmaktadır.

Muğla’ya gelen herkesin buraya mutlaka uğraması ve muhteşem havasını ciğerlerine çekerek huzuru koklamasını öneririm....

Adres : Orhaniye Muğla Merkez/Muğla

Muğla Karabağlar Yaylası, Muğla, Muğla Merkez, Tarihi Yerler

Gezgin K.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( MUĞLA MUĞLA MERKEZ )

Şehrini Seç