Sedir Adası Kleopatra Plajı

Sedir Adası Kleopatra Plajı, Muğla, Ula, Gezilecek Yerler Sedir Adası Kleopatra Plajı, Muğla, Ula, Gezilecek Yerler

Eski  adı Sideyri olan Sedir Adası, Gökova Körfezi'nde bulunan kesinlikle görülmeye değer güzellikte, antik kalıntılarla dolu üçlü bir ada takımının en büyüğüdür. Akyaka Gökova Körfezi bölgesinde gezilecek yerler kategorisindeki en iyi destinasyonlardan biridir.

Dünya çapında bilinirliği olan Sedir Adası'ndaki Kleopatra Plajı'nın mitolojik bir hikayesi vardır. Adanın altın sarısı kumları, hikayeye göre Kraliçe Kleopatra ile sevgilisi Romalı Komutan Antonius’un adada buluşmaları için Mısır’dan gemilerle getirilmiştir.

Sedir Adası'ndaki kumlar, özel biçimde oluşan kalker damlacıklarıdır ve Ege ve Akdeniz’de sadece iki yerde bulunmaktadır. Sedir Adası ve Girit Adası’nda görülen bu kumlar çok özel jeolojik oluşumlar sonucu ortaya çıkmış ve  şuan koruma altındadır.

Antik çağdaki ismi Kedrae veya Cedrae olup, adada bu dönemden kalma tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Geçmişi MÖ 6. yüzyıla  dayanan Kedrae, Karya’nın önemli şehirlerinden biriydi. Kimi kaynaklara göre Karya 'nın kraliyet ve seçkin ailelerinin tatil yaptığı adadır. Daha sonraki yüzyıllarda Sedir Adası, Rodos Peria'sının en önemli kasabalarından biri olarak tarihteki yerini almıştır. Kedrae MÖ 454- MÖ 428 yıllarında Karya birliğine katılmış,  daha sonra da Attik Delos Birliği’ne girmiştir. Ada bu birliğe ilk zamanlarda 3 bin, daha sonraki zamanda ise 2 bin drahmi aidat ödemek zorundaydı.

Bölge halkının Sedir Adası dedikleri bu adanın ilk çağlardaki adının Cedrae olduğu ve bu kelimenin kökü büyük boylara erişen bir ağaç türü olan Cedrus olduğu (sedir ağacı) ve yüzyıllar öncesinde ada ve çevresi bu ağaçlarla bezenmiş olduğu için adaya bu isim verilmişti. Fakat malesef günümüzde adada ve çevresinde bu sedirlerden kalmamıştır. Bugün ada makilerle, zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplıdır.

Halikarnas Balıkçısı ise bu adaya Gülen adını koymuştur. Kleopatra Adası, Şiir Adası, Aşk Adası, Balayı Adası gibi birçok isimle anılan adanın insanlar tarafından ne kadar çok sevildiğinin de ipucunu bu isimler veriyor aslında.

Düzgün kesme taştan yapılmış birçok kule ile sur duvarları, Apollon tapınağı ve tapınağın yerine sonradan yapılan kilise, hâla ayakta duran iyi korunmuş tiyatro, agora ve antik liman kalıntıları Gökova Akyaka Sedir Adası'nın gezilip görülmeye değer yerlerdir.

Akyaka ve Marmaris'ten kalkan teknelerle gidebileceğiniz Sedir Adası, size hem tarihi hem doğal güzellikleri sunarken muhteşem bir deniz keyfi de verecek.

Şehrini Seç