Ula Gökova Körfezi

Ula Gökova Körfezi, Muğla, Ula, Gezilecek Yerler Ula Gökova Körfezi, Muğla, Ula, Gezilecek Yerler

Gökova Körfezi, sahip olduğu birçok adacık ve koylarla özellikle yat turizmi açısından pırlanta değerindedir. Harika manzaralara, muhteşem koylara hazır olun. Bu körfezde tatil yapmak oldukça keyifli ve huzurvericidir. Prıl pırıl deniziyle, inanılmaz güzel şirin koylarıyla benzersiz bir mavi yolculuk deneyimi. Gökova körfezine ilmik ilmik işlenmiş bu harika koyları gezip, hiç birine doyamayacaksınız. Unutulmaz bir tatilin tadını doyasıya yaşamak için Gökova Körfezi iyi bir tatil seçimi.

Gökova Körfezi, Kerme Körfezi ya da İstanköy Körfezi olarak da isimlendirilmiştir.  Ege Bölgesi’nin kıyılarında yer alan Gökova Körfezi, kuzeyi Bodrum, güneyi Datça yarımadaları arasında, üçgen biçiminde doğu-batı hizasında Ege'nin maviliklerine uzanır. Gökova körfezinin en büyük adası Karaada 'dır.  Sedir Adası , İncirliada, Gelibolu Adası ve Orak Adası en önemli adaları arasındadır. Bunların dışında da bir çok irili ufaklı adacıklar vardır. 

Gökova Körfezi'nin en önemli özelliği, Türkiye'nin en girintili çıkıntılı kıyı bölgesi olmasıdır. İçiçe geçmiş , daire şeklinde çok sayıda koya sahip bir bölgedir. Bu koylara yerel halk bük adını vermiştir. 

İlkçağda Kerameikos adını almış körfez daha sonra İstanköy ve Kerme adlarıyla anılmaya devam etmiştir. Tektonik hareketler yüzünden Ege Bölgesi'nde doğu-batı hizasında oluşan çukur alanların en güneyinde yer alanı Gökova Körfezidir. Doğu kıyıları yakınında sığ olan körfezin derinliği, açıklara ve batıya doğru gittikçe artar. Körfezin kuzey kıyı bölgesi dik ve yüksektir. Bu bölge sırtını  Yaran Dağı'na vermiştir.

Gökova Körfezi'ne dökülen adına yörede azmak denilen birçok dere, yaz aylarında kurusa da özellikle Çaydere,  Akyaka ile Akçapınar köyleri arasında büyük bir bataklık alan oluşturur.

Körfezin etrafı çeşitli türlerde makilerle kaplanmıştır ve harika görüntüler oluşturur. Güneydoğusundaki koyların çevresindeki kızıl çamlar körfeze ayrı bir renk katar. Körfez kıyılarındaki bazı koylarda yabani olarak yetişen ve yörede delihurma adı verilmiş bir tür hurma ile sığla (günlük) ağaçları görülür. Tükenme tehlikesi altındaki bu ağaç türlerinin yer aldığı vadilerde koruma çalışmaları devam ediyor. Çamlı Köyü yakınlarındaki Bucak ve Çetibeli orman içi dinlenme yerleri görülmeye değerdir.

Antik Çağ'da Karya kıyılarında yer aldığı içinGökova Körfesi tarihsel kent kalıntıları bakımından da zengin bir bölgedir. Bu antik kentlerin en önemlileri Keramos ve Kedreai'dir. Milas'daki Ören yakınlarında kalıntıları bulunan Keramos kenti, ilkçağda seramik sanatının başlıca merkezlerinden biri olarak bilinir. Körfezin o dönemdeki adı olan Kerameikos bu kentten geliyordu. İlkçağda Gökova Körfezi'nin kuzey tarafında Halikarnassos (Bodrum), güney tarafında da Knidos kentleri yer almaktaydı. Kedreai antik kentinin kalıntılarını ise  Sedir Adası'nda görebilirsiniz. Gökova'nın çevresinde önemli yerleşme yeri yoktur. Kıyıları Muğla'nın Bodrum, Milas, Muğla (merkez), Ula, Marmaris ve Datça ilçeleriyle çevrilidir. Bodrum dışındaki önemli yerleşimlerden biri de körfezin en doğusunda yer alan Ula İlçesine bağlı Akyaka kasabasıdır. Seçkin bir turistik yerleşimdir. 

Doğal ve tarihsel değerleri zengin olan Gökova Körfezi yat turizmi için büyük önem taşımaya devam ediyor. Yatlar ve Mavi Yolculuk'a çıkan tekneler için oldukça popüler olan Gökova Körfezi'nin, rüzgardan korunaklı koylarından başlıcaları Çökertme Koyu, Akbük, Gelibolu Koyu, Söğüt Bükü, Ballısu Koyu, İngiliz Limanı, Değirmen Bükü, Longöz Limanı ve kıyısında bir tatlı su kaynağı bulunan Mersincik Limanıdır.

Muğla-Marmaris-Datça karayolu, Sakar Geçidini aşarak körfezin doğu kıyısından geçer. Turistik konaklama ve konutları özellikle körfezin doğu ve güneydoğu kıyılarında yoğunlaşır. Gökova Körfezinin kuzeyindeki linyit yataklarının değerlendirilmesi amacıyla Milas İlçesi sınırları içindeki Türkevleri köyü ile Ören beldesi arasında bir termik santral yer alır. Asıl adı Kemerköy Termik Santralı olan santralın yoğun hava ve deniz kirliliğiyle körfezle çevresindeki doğal dengenin bozulmasına yol açabileceği tartışmalara neden olmaktadır.

Adres:Ula/Muğla

Şehrini Seç