Yatağan Demirköprü

Yatağan Demirköprü, Muğla, Yatağan, Tarihi Yerler Yatağan Demirköprü, Muğla, Yatağan, Tarihi Yerler

Adres:Yatağan/Muğla

Yatağan’ın simgesi haline gelen ve 1919 yılında İtalyanlar tarafından yaptırılan tarihi demir köprü, 2005 yılında mermer yüklü bir kamyonun üzerinden geçerken yıkılması sonrası 8 yıldır yapılamamıştı. Koruma altında ve tescilli olan tarihi demir köprünün tekrar ayağa kaldırılması için Karayolları, İl Özel İdaresi ve Yatağan Belediyesi arasında yapılan yazışmaların ardından tadilat projesi Koruma Kurulundan geçti.
1919 yılında İtalyanlar tarafından, maddenin genleşmesine uygun olarak, raylı sistem üzerine kaynaksız olarak yapılan Yatağan’daki tarihi demir köprü, aynı zamanda Anıtlar Yüksek Kurulu’nca tescili bulunuyor. Uzun yıllar Aydın, Muğla, Milas Karayolu’na hizmet eden tarihi köprü, karayollarının güzergâhlarının değişmesinden sonra da bölgede büyük hizmet veriyordu. Demir köprü tarihi olması dolayısıyla da ilçenin sembolü durumuna gelmişti. 2005 yılının bahar aylarında, köprünün mermer yüklü kamyon tarafından yıkılmasından sonra, bir süre köprünün sahibi bulunamadı. Muğla Valiliği’nce yapılan araştırmalar sonunda, köprünün Karayollarına ait olduğu anlaşıldı. Karayolları, Yatağan’dan giden yoğun talep üzerine, köprünün enkaz kaldırma ihalesini yaptı. Ancak onarım ihalesi bir türlü yapılmamıştı.
KURUL PROJEYİ ONAYLADI
Köprünün yeniden onarılacağına dair plân proje ve diğer bilgiler Yatağan Belediyesi’ne ulaştı. Projeleri inceleyen Yatağan Belediye Başkan vekili Tarcan Oğuz; “Köprünün yıkılmasından beri geçen zaman içerisinde Belediye olarak yapılması gerekenleri yaptık. Artık belirli bir aşamaya gelindi, karayolları ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Koruma Kurulu arasında bu konuda yapılan çalışmalar elimize ulaştı. Öyle umut ediyoruz ki tarihi demir köprümüz aslına uygun olarak yakın zamanda yine hizmet vermeye devam edecek” dedi.(kyn:http://www.hamlegazetesi.com.tr/proje-kuruldan-gecti/)
 

.

Şehrini Seç