Hızlı ve güçlü elektrikli otomobil üretecekler
, , , BILIM VE T,

Hızlı ve güçlü elektrikli otomobil üretecekler

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencileri , kendi elektrikli arabalarını üretecek . TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen elektrikli araba yarışmasına “Ecowheel” isimli takımla katılan İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri , arabalarını yapmak için 35 bin TL burs aldı .
Teknolojik gelişime katkı sağlamak , alternatif , temiz enerji kaynaklarında bilinçlendirmek , mesleki tecrübe kazandırmak hedefiyle 2005 yılından beri gerçekleştirilen etkinlikte , İEÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencilerinin öncülüğünde kurulan takım , 21-27 Ağustos’ta yapılacak yarışlar için elektrikli arabalarını hazırlıyor . TÜBİTAK Efficiency Challenge ElectricVehicle yarışmasında İzmir Ekonomi Üniversitesini 25 kişilik bir ekip temsil edecek .

En yüksek hıza ulaşacağız
İEÜ Rektör Yardımcısı Prof . Dr . Murat Aşkar koordinasyonunda , İEÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd . Doç . Dr . Bülent Bilir danışmanlığında gerçekleştirilen çalışmada , öğrenciler 25-26 Şubat tarihleri arasında Gebze TÜBİTAK TÜSSİDE Enstitüsünde eğitime katılacak . Bülent Bilir , günümüz gençlerinin teknolojiye kesif bir ilgisi olduğunu belirterek , “Farklı disiplinlerden öğrencilerimiz bir araya geliyor . Aracın tasarımdan bütün elektrik , makine aksamına kadar öğrencilerimiz yapacak . Onların heyecanı bütün disiplinlerin gelişmesini sağlayacaktır . Öğrencilerimiz en verimli batarya yahut hidrojen enerjili vasıta üretme konusunda teşvik ediliyor . Onlara mühendislik yeteneklerini gösterebilecekleri bir muhit sunuluyor . Bu ortamda İzmir Ekonomi Üniversitesini en iyi şekilde temsil edecekler” dedi .
Ecowheels takım kaptanı Selçuk Sarı da , beynelmilel bir eğitim aldıklarını , teknolojiyi bilgiyle bir araya getireceklerini , en verimli bataryayı yapıp en yüksek hıza ulaşmak istediklerini söyledi .
17.02.2017 09:51:48

Şehrini Seç