Kullanılmayan kağıt ve plastiklerden ambulans tasarladılar
, , , BILIM VE T,

Kullanılmayan kağıt ve plastiklerden ambulans tasarladılar

İzmir Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri , fizik derslerinde geleceğin sağlık vasıta ve gereçlerini tasarlıyor . Fizik öğretmenleri Zeynep İlken Sezer’in yönettiği projede , sürücülerin ambulanslara yol vermesi için daha büyük ve yukarıda siren lambaları olan ambulans tasarlandı .
Bornova’daki İzmir Anadolu Sağlık Meslek Lisesi (İzmir Sağlık Koleji) 9 . ve 10 . sınıf öğrencileri Fizik öğretmenleri Zeynep İlken Sezer yönetimindeki projede , evlerinde kullanılmayan kağıt , plastik ve kartonlardan yeni kuşak sağlık vasıta ve cihazları geliştirdi .
Proje fikrinin 9 ve 10 . sınıflarda öğrencilerin dersleri daha yüksek motivasyonla takip etmesi düşüncesinden yola çıkarak ortaya çıktığını belirten Sezer , “10 . sınıflarda elektrik konusu mevcut . Öğrencilerime elektrik konusunu sevdirebilmek ve öğrencilerin zihniyet yapısını biraz daha genişletebilmek için ‘sağlık ekipmanlarını elektrik devrelerinde nasıl tasarlayabiliriz’ adlı bir proje hazırlamalarını istedim . Kendileri düş edip , tasarlayıp , projelerini ortaya koydular . Öğrenciler böylelikle ileride uğraş sahibi olduklarında kullanacakları cihazları da yakından tanımış oldular” dedi .
Eğitimde ezberden yana olmadığını anlatan Sezer , “Ezbere eğitimi arka plana atıp , öğrencilerin el becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yaptık . İleride vizyonları gelişeceği için eksik gördüğü noktalarda , ‘bu böyle olsa daha iyi olur’ diyerek başka projeler geliştirebilirler” şeklinde konuştu .

“Sürücülerin bu ambulansı görmemeleri imkansız”
Proje kapsamında öğrenciler birbirinden entresan projeler geliştirdi . 10 . sınıf öğrencisi Sezin Dalkıran , evdeki damacana ve diğer ev malzemelerini kullanarak ışıklı bir yaşanak yaptı . Yeni doğan bebeklerin bir çok sağlık sorunu yaşadığını anlatan Dalkıran , anne ve babalara moral vermek için ışıklı bir yaşanak tasarladığını söyledi .
Şeyda Çakmakçı adlı öğrenci ise sürücülerin kesif trafikte arkalarından gelen ambulansı ayrım edebilmeleri açısından hususi bir ambulans tasarladı . Siren lambası var ambulanslardan daha yüksekte olan ambulansta , sesli ikaz mekanizmasını da güçlendirdiğini belirten Çakmakçı , “Bir çok şoför arkasından gelen ambulansı ekseri ayrım edemeyebiliyor . Bu yüzden çok uzaktan bile ayrım edilebilen bir ambulans geliştirdim” diye konuştu .
Sevdiye Dalkıran adlı öğrenci ise borudan bir MR geliştirdi . Öğrenci , yetişkin ve çocuk hastaların korkmamaları için cihazı ayrımlı materyallerle süslediğini söyledi .
21.03.2017 09:51:45

Şehrini Seç