Germiyan’ın taş ocakları sorunu meclis gündeminde
, , , ÇEVRE,

Germiyan’ın taş ocakları sorunu meclis gündeminde

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan , İzmir’in Çeşme ilçesi Germiyan Mahallesi’ndeki taş ocakları sorununu TBMM gündemine taşıdı .
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan , mahkeme kararlarına rağmen çalıştırılmaya devam edilen Çeşme ilçesi Germiyan Mahallesi’ndeki taş ocakları sorunu hakkında bir sual önergesi verdi . İzmir Milletvekili Bakan , önergesinde hüküm kararlarının uygulanmamasının görevi suistimal suçunu oluşturduğunu vurguladı . 23 Kasım 2007 yılında verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) müspet kararı ile Germiyan köy içi mevkiinde , kalker ocağı ve kırma eleme tesisi kurulduğunu belirten Bakan , tesise Germiyan civar halkının doğaya zarar verdiği gerekçesiyle karşı çıktığını ve avukatları aracılığıyla tüzel savaşım başlattıklarını hatırlattı .
Soru önergesinde , İzmir 4 . İdare Mahkemesi tarafından tesisin ÇED müspet kararının çeşitli yıllarda üç sefer iptal edildiğini ve iptal kararlarının Danıştay tarafından onaylandığını da vurgulayan Murat Bakan , şu ifadelere mekan verdi:
Buna rağmen tesisin kapasitesi daha da büyütülerek çalıştırılmaya devam edilmiştir . Mahkeme kararlarının 30 gün içerisinde yerine getirilmesi gerekirken , idare tarafından uygulanması gereken yargı kararının uygulanmadığı ve bakanlığınız personelince TCK’da düzenlenen görevi kötüye kullanma suçunun işlendiği , aynı yere , aynı tesis için yeni ÇED olumlu kararı verilmesi de ayrıca TCK’da düzenlenen görevi kötüye kullanma suçunu oluşturmaktadır . İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün sitesinde ise hiçbir yeni ÇED kararı duyurusu yapılmadan , ocak ve tesis yeniden çalıştırılmaya başlanmıştır .
24.03.2017 11:19:54

Şehrini Seç