Yaş büyüdükçe kitap okuyan öğrenci sayısı azalıyor
, , , EGITIM,

Yaş büyüdükçe kitap okuyan öğrenci sayısı azalıyor

Kitaplar , çocuğun düş dünyasının gelişmesine , düşünme gücünün artmasına , anadilini daha kolay öğrenmesine , sözcük hazinesinin gelişmesine istifade sağlıyor . Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 78 milyonluk Türkiye nüfusunda kişi başı 8 ,4 kitap düşüyor . Milli Eğitim Bakanlığının yayımladığı 2017 Yılı Performans Programı’nda mekan alan tabloya göre , 2017’de öğrenci başına düşen kitap sayısının ilkokuldayken 25 iken , yaş büyüdükçe de kitap okuyan öğrenci sayısının azaldığına dikkat çekiliyor .
İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı Öğretim Görevlisi Hakan Yıldız , kitap okumayı sevdirmenin çocuğun geleceğini şekillendirmede mühim bir adım olduğunu söyledi . Çocukların küçük yaşlarda kitap ve dergilerle onların içerisindeki resim , biçim , renklerin etkisiyle tanıştıklarını anlatım eden Yıldız , bu süreçte kitaplara karşı çocuklarda merak oluşmaya başladığını , bu duygunun çocukta kitap okumaya yönelik bir alaka oluşturduğunu aktardı . Yıldız , “Okuma yazma becerisine iye olmayan çocuk , kitapların içerisindeki yazılanları resimlerle ne anlatılmaya çalışıldığını öğrenmek isteyecektir ve okumaya , öğrenmeye karşı bir talep oluşacaktır . İşte tam bu nokta da ebeveynlerin bilinçli yönlendirmeleri büyük bir öneme sahiptir . Anne baba çocuğun bu merakını ve öğrenme isteğini doyurmak için devreye girmelidir . Ona model olmalı ve çocuğa kitap okuyarak burs olmalıdır” dedi .

Okuma alışkanlığı çocuklukta kazanılır
Yıldız , kitap okuma alışkanlığının azalmasının en mühim nedenlerinden birinin şimdinin ebeveynlerinin kendi çocukluk dönemlerinde okuma alışkanlığı kazandırılamamış olmasından kaynaklandığını kaydetti . Kitapların çocuğun düş dünyasının gelişmesine ve düşünme gücünün artmasına etki ettiğini vurgulayan Yıldız , “Düşünmeyi öğrenen çocuk , yeni fikirler üretmede daha başarılıdır . Kendini anlatım etme becerisi kazanır . Eleştirel bakmayı öğrenir , çok yönlü düşünme gücü gelişir ve daha doğru kararlar verebilir . Kitaplar çocuğun anadilini daha kolay öğrenmesini ve sözcük hazinesinin gelişmesini sağlar . İnsanların günlük yaşamda kullandıkları sözcük sayısının çok düşük seviyelerde olduğu araştırmalarda ortaya çıkmaktadır . Kendi anadilini kolay ve doğru bir şekilde öğrenen çocuk için ikinci bir dili öğrenmek zor olmaz” şeklinde konuştu .

Kitap okumak basite alınmamalı
Okul öncesinin çocukların bilişsel gelişimin en işlek ve hızlı dönemini oluşturduğuna belirti eden Yıldız , lisan ile bilişsel gelişimin birbirine paralel olduğunu belirtti . Bunda kitapların etkisinin ret edilemeyeceğini aktaran Yıldız , şunları söyledi:
“Kitap okumak , çocukların kişilik yapısından nizam alışkanlığı kazandırmasına , toplumsal becerilerden dünyayı anlamlandırmasına dek birçok konuda yaşamı kolaylaştıran bir etkiye sahiptir . Ebeveynler kitap ve okuma alışkanlığı kazandırma çalışmalarını basite almamalıdır . Çocuğun yaşına ve inkişaf özelliklerine uygun , daha çok renkli ve resimli kitaplar seçilmelidir . Gün ortasında çocuğun ilgilerine yönelik onu heyecanlandırıp araştırmaya sevk edecek kitaplar okunmalıdır . Uyumadan önce ise günün yorgunluğunu dindirip onu rahatlatacak ve uykusunda düş edebileceği hoş şeyleri anlatan kitaplar okunmalı ve o kitaplar hakkında konuşulmalıdır .”
29.03.2017 09:49:39

Şehrini Seç