Öğretmenler için ’performans kriteri’ eleştirisi
, , , EGITIM,

Öğretmenler için ’performans kriteri’ eleştirisi

Türk Eğitim-Sen İzmir Şube Başkanı Merih Eyyup Demir , Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın ‘öğretmenlere performans kriteri getirmek istiyoruz’ açıklamalarını değerlendirdi . Demir , “Özel uzmanlık gerektiren bir uğraş grubuna not verilmesini doğru bulmuyorum” dedi .
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklanan öğretmene veliler ve öğrencilerin not vereceği performans sistemi uygulaması hakkında konuşan Türk Eğitim-Sen İzmir Şube Başkanı Merih Eyyup Demir , yasalarımızda öğretmenliğin hususi bir uzmanlık gerektiren bir uğraş grubu olarak tanımlandığını belirterek , “İhtisas; Türk Dil Kurumu tarafından ’uzmanlık , uzmanlaşma’ şeklinde tanımlanmaktadır . Kanunda geçen hususi bir uzmanlık mesleği tanımı ile öğretmenlik mesleğinin uzmanlık dışında hususi bir uzmanlık gerektiren bir uğraş gurubu olduğu anlatım edilmektedir . Özel bir uzmanlık gerektiren bir görevi ifa eden öğretmenlerimize velilerin ve daha ileri boyutta öğrencilerin not verecek olmasının düşünülmesi dahi kabul edilemez bir durumdur . Bir hususi uzmanlık mesleğinin icra eden öğretmenlere not verilecekse bu konuda daha üst düzeyde uzmanlık sahibi yahut bu konuda nesnel kriterlere bağlı değerlendirmeler konusu masaya yatırılabilir . Bu durumda öğretmenlik mesleğine artı değer katabilecek konular üzerinden mevzu tartışmaya açılabilir” şeklinde konuştu .

“Mahkemelere taşınmış bir süreçtir”
Sistemin uygulanmasıyla öğretmen ve öğrencilerin karşı karşıya geleceğini öne süren Demir , şunları söyledi:
“Bakanlığımızın bu düşünceden ivedilikle vazgeçmesi ülkemiz eğitim geleceği açısından çok büyük ehemmiyet arz etmektedir . Milli eğitim camiasında gerek idareci gerekse öğretmen performans değerlendirme sistemleri denenmiş ve sonucu mahkemelere taşınmış bir süreçtir . Bu süreçleri ve eğitim sistemimizde açtığı yaraları görmezden gelerek böyle bir uygulamaya geçileceğine değin, üzerine açıklamalar tabir yerindeyse talihsiz açıklamalardır .
29.03.2017 10:04:33

Şehrini Seç