Ege İhracatçı Birlikleri tarafından “Rotamız Afyon Hedefimiz İhracat” toplantısı gerçekleştirildi
, , , EKONOMI,

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından “Rotamız Afyon Hedefimiz İhracat” toplantısı gerçekleştirildi

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Başkan Yardımcısı Bedri Girit , Türkiye olarak 192 milyar dolar ithalata mukabil takribi 152 milyar dolar ihracat olduğunu belirterek , Bizim nereden bakarsanız 40 milyar dolar cari açığımız var” dedi .
Ege İhracatçı Birlikleri tarafından Afyonkarahisar’da , kentteki ihracatçıları bilgilendirmek amacıyla “Rotamız Afyon hedefimiz İhracat” toplantısı gerçekleştirildi . Termal bir otelde gerçekleştirilen toplantıda Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bedri Girit bir konuşma yaptı . Bu toplantıda amacın üyeleri bilgilendirmek , onların ihracat miktarını arttırmak ve daha önce ihracat yapmayıp ta yeni ihracatçılarımızı sektöre kazandırmak olduğunu belirten Girit , “Mevcut ihracatçıların devlet yardımlarından desteklerinden faydalanması , bazen devlet teşvik veriyor ihracatçımızın bundan haberi olmuyor . Bu bakımdan buradaki geliş amacımız sadece teşviklere ait değil onun ötesinde de kendi işlerine destek olabilecek üniversiteden hocalarımız var onlarla birlikte günlük yaşamın içinde işlerini daha rahat sürdürebilmesi için bir eğitim programı gibi düşünebiliriz . Biz bu programları daha önce Aydın’da , Manisa’da yapmıştık 2017 yılının ilk toplantısını Afyon’da yapıyoruz” dedi .
“Bizim nereden bakarsanız 40 milyar dolar cari açığımız var
Girit , son yıllarda ülke üzerinde oynanan ticari oyunlar nedeniyle ihracatta gerileme olduğunu ve bununla birlikte 40 milyar dolar cari açığın meydana geldiğini kaydederek şu ifadelere mekan verdi:
“Özellikle yumurta tavukçuluğunun ve mermerciliğin başkenti olarak kabul ettiğimiz Afyon’da sizlerle birlikte olmak mutluluk verici . Türkiye’de takribi 100 milyon yumurta tavukçuluğu mevcut . bunların takiben 18 milyonu Afyon’da . Afyon bir bakıma Türkiye’nin yumurta üretimin yüzde 20’sini tek başına gerçekleştirmekte . Yine Afyon 2016 yılında 304 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken , yumurta sektörünün ihracatı 67 milyon dolar oldu . Afyon’un ihracatında mermerden sonra ikinci sırada yumurta ihracatı mekan almaktadır . Afyon’da yapılan yumurta ihracatı 2014 yılında 123 milyon dolar , 2015 yılında ise 85 milyon dolar seviyesinde idi . Bu ihracat rakamlarına yineleme ulaşacak potansiyelimiz Afyon’da var . Dünya’nın yumurta dış ticareti 4 ,5 milyar dolar civarında . Biz bunun 2014 yılında dünya ticaretinin ikinci en büyük ihracatçısı olduk , Hollanda’dan sonra . Ama daha sonra çevremizde siyasal arenayı biliyorsunuz , dış ticarette oynanan oyunları biliyorsunuz , destekleri biliyorsunuz bundan ötürü ihracatımızda son yıllarda maalesef istemesek de bir miktar gerileme olmuştur . Biz şunu biliyoruz ki Türkiye olarak 192 milyar dolar ithalatımız mevcut , takribi 152 milyar dolar da ihracatımız mevcut . Bizim nereden bakarsanız 40 milyar dolar cari açığımız mevcut .
Girit’in konuşmasının ardından Ege İhracatçı Birlikleri’ne üye ihracatçıların sorunları konuşularak devlet teşvikleri hakkında bilgiler verildi
28.03.2017 18:24:59

Şehrini Seç