İş arayanların fuarı İzmir’de açıldı
, , , EKONOMI,

İş arayanların fuarı İzmir’de açıldı

İş arayanlar , işini değiştirmek isteyenler , üniversite ve uğraş lisesi öğrencileri ile işletmeleri buluşturan İstihdam Fuarı kapılarını İzmir’de açtı .
İzmir Valiliği’nin öncülüğünde , İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi , İzmir Ticaret Odası , Ege Bölgesi Sanayi Odası , İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği , Peryön Ege Şubesi ve Swissotel Büyük Efes’in katkılarıyla 4 . İstihdam Fuarı Swiss Otel’de kapılarını açtı . Fuarda takribi 60 firmanın açtığı stantlarda , iş arayanlar , işini değiştirmek isteyenler , üniversite ve uğraş lisesi öğrencileri ile işletmeler buluşacak , öğrenciler tam ve yarı zamanlı iş imkanı sunan firmalarla buluşup , staj yapabilecekleri işletmeler hakkında da marifet alacak .

“400 binin üzerinde artı istihdam konuldu”
Fuarın açılışında konuşan Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak , İstihdam seferberliği kapsamında İŞKUR olarak büyük bir efor sarf etmemiz gerektiğini düşünüyorum . 2017 yılının ilk çeyreğindeki rakamlara göre 400 binin üzerinde artı istihdam ortaya kondu . Bütün meselemiz mesleki eğitimle ilgili olarak küresel dünyada olan gelişmeleri içselleştirmemiz ve uygulamasını hızlı bir şekilde ortaya koyabilmemiz . Meslek eğitiminde Almanya ve Avusturya modeline baktığımızda çok mesafe almalıyız dedi .

“İşsizlik bütün ülkelerin sorunu”
Çalışma ve İş Kurumu İzmir İl Müdür vekili Emin Dank , işsizlik ve istihdamın öneminin bugün daha çok arttığını belirterek , “Tüm ülkelerin müttefik sorunu olan işsizlik ve istihdam bugün önemini bir kat daha arttırmış durumdadır . Bu bağlamda Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerinin rolü daha fazla öne çıktı . Tarihin en büyük ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Programı’nın başlatıldığı ülkemizde , çalışmak isteyene fırsat oluşturan 2 milyon yeni iş , 2 milyon yeni çalışan hedefleyen artı istihdam politikası kapsamında çalışmalarımız devam ediyor . 3 aylık periyotta ev ve iş yeri ziyaretlerinin yanı sıra kentin her noktasında 272 iş ve uğraş danışmanımız 130 stant çalışması yaparak , 4 bin 388 kişiyi bilgilendirdi” şeklinde konuştu .

Türkiye’de yüzde 12 .1 , İzmir’de yüzde 15 üzerinde
Türkiye’deki en büyük sorunun bir anket çalışması yapılsa işsizlik olarak ortaya çıkacağını dile getiren İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Başkanı Zekeriya Mutlu , “2016 yılı itibariyle nüfusumuz takribi 80 milyon . 59 milyon kişi 15 yaşının üzerinde 30 milyonu iş istiyor . Bu insanların 27 milyonu çalışıyor 3 milyon 330 bin insan işsiz . 3 milyon ailede bir tasa dram yaşanıyor . 27 milyon kişinin 80 milyona baktığı bir ülkede yaşıyoruz . Bu ülkenin zenginleşmesi gerekir ki bu sorunu atlatabilelim . Kırsaldan kente hicret eden insanlar üretimden çekildi . Onun için kırsalda , köyde yaşayan insanları yerinde istihdam etmeliyiz . İzmir’de 254 bin kişi işsiz . Ülkemizde işsizlik oranı yüzde 12 .7 , İzmir’de yüzde 15’in üzerinde . Daha fazla çalışmalıyız ki bu , oran olarak yüksek olan İzmir’i daha iyi bir noktaya taşıyalım . Bu noktada yeni yatırımların desteklenmesi atıl yatırımların canlandırılması gerekiyor . Üniversitelerde gerçek sektörün talebi olan alanlarda insan yetiştirilmeli . Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelerin piyasa ile daha fazla entegre olması gerekir” ifadelerini kullandı .

“Devlet kimseyi açıkta bırakmıyor”
Devletin toplumsal bir kamu olduğunu , kimseyi açıkta bırakmadığını belirten İzmir Ticaret Odası Yönetim Başkanı Ekrem Demirtaş da sorunun tokluk meselesi olmadığını , batı standartlarında bir yaşamın savaşının verildiğini kaydetti .
Gelir tuzağından kurtulunmasının yolunun eğitim olduğunu anlatım eden Demirtaş , “Kişi başı gelirin 20 bin dolar olduğu ülke olmalıyız . Şuan yarısındayız . Üniversite mezunlarımız bile ne iş olsa yaparım diyor . Artık suni zekalı robotlarla istihsal yapan ülkelerle rekabet etmek zorundayız . Robotun maaşı , SSK’sı , fazla mesaisi yok . 24 saat çalışıyor sadece şarj ediyorsunuz . Sanayide 4 .0 devrimini anlamadan dünya 5 .0’ı konuşuyor . Hükumetimiz istihdam seferberliğini başlattı . Bin 450 üyemize 183 milyon 932 bin kredi kullandırdık” dedi .

Yerelde kalkınma hamlesi
İzmir Büyükşehir Belediyesinin yeni bir politikayla yerelde kalkınma hamlesi başlattığına dikkat çeken Büyükşehir Başkan vekili Sırrı Aydoğan da Kalkınma politikamızda sanayi ticaret yok tarım da var . Türkiye’nin coğrafi yapısı dünyada az bulunan bölgelerden biri . Türkiye , kışı , yazı , baharı , toprakları olan ülke ama boş . Tarımı ve hayvancılığı olmayan ülkenin kalkınması mümkün değil . Araba yenip içilmiyor . Türkiye Afganistan’dan çoban getiriyor . Tarıma teşvikleri arttırmak lazım” diye konuştu
30.03.2017 13:40:54

Şehrini Seç