Türkiye’nin ilk full elektrikli otobüsleri geliyor
, , , GENEL,

Türkiye’nin ilk full elektrikli otobüsleri geliyor

Türkiye’nin “full elektrikli” ilk toplu taşıma aracı filosu İzmir’de hizmete giriyor . İzmir Büyükşehir Belediyesinin toplu ulaşımın hizmetine sunacağı sessiz , çevreci ve ekonomik” özellikleriyle fark oluşturan 20 yeni otobüs için 2 Nisan Pazar günü tören düzenlenecek .
“Sürdürülebilir kent” hedefiyle yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi , ulaşım alanındaki projelerinde de çevre duyarlılığını ön planda tutuyor . Çevre alanında örnek yatırımlar gerçekleştirerek öncü olan İzmir’in yerel yönetimi , toplu ulaşımda şimdi de elektrikli otobüs dönemini başlatıyor . Türkiye’nin ilk full elektrikli otobüs filosunu kurmak için yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesinin satın aldığı tamamen yerli teknolojiyle üretilen 20 elektrikli otobüs , 2 Nisan Pazar günü yapılacak törenle hizmete giriyor . Türkiye’de ilk kez uygulanacak yeni sisteme geçiş aşamasında , bu otobüsleri kullanacak 100 şoföre , hareket memurlarına ve teknik personele eğitim veren ESHOT Genel Müdürlüğü , güzergahlar üzerinde bir ayı aşkın süreyle test sürüşleri gerçekleştirdi . Sürücüler elektrikli otobüsleri en ekonomik ve randımanlı kullanmayı öğrendi . İzmir’in yol güzergahları da otobüslerin yazılımlarına eklendi .

Çevreci
Ulaşımda çevreci teknolojinin devreye girmesiyle birlikte egzoz gazının oluşturduğu hava kirliliği ortadan kalkacak . Enerjiyi sürdürülebilir kaynaklardan sağlamayı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi , karbon ayak izini azaltırken , aynı zamanda kurum olarak en büyük gider kalemi olan enerjiyi sıfır maliyet ile elde etmeyi hedefliyor . Böylece hem temiz bir İzmir hedefine büyük bir katkı sağlanacak hem de belediyeye kaynak yar atılacak .

Ekonomik
İzmir’in elektrikli otobüsleri ile birlikte yakıt maliyetleri en aza indirilecek . Elektrikli otobüsler kilometrede sadece 25 kuruş harcayacak . Ayrıca eğimli arazilerde iniş sırasında ve fren yapıldığında , otobüsler enerji yüklemesi sağlayarak daha fazla kilometre yapabilecek . Gün içinde hiç durmadan 250 kilometre yol alabilecek olan yeni otobüsler , klima açıkken 13 saat , klimasız 16 saat hiç durmadan çalışabilecek . Otobüsler , yokuş aşağı inerken enerji üretip kendi kendilerini şarj edebilecek .

Sessiz ve konforlu
Fosil yakıt tüketen otobüslerin motorlarının yarattığı sarsıntı ve gürültü yeni otobüslerde bulunmuyor . Elektrikli otobüsler çalışır durumdayken hemen hiç ses çıkarmıyor , harekete geçtiğinde ise sadece tekerleklerinin dönmesinden kaynaklanan ses duyuluyor .

Uzun ömürlü
Doğa dostu otobüslerin kullanım ömrü akaryakıtla çalışanlara göre çok daha uzun . Motor aksamında yıpranma daha az olduğu için yedek parça ve bakım maliyetleri de aynı oranda azalıyor .

Cep telefonları için şarj soketi , özel koltuk
Egzoz dumanı ve motor gürültüsünü ortadan kaldıran yeni otobüslerde yolcuların cep telefonlarını şarj edebilmesine imkan tanıyan USB soketler de yer alıyor . İzmir’e özel dizayn edilmiş , kente özgü motifler taşıyan koltuk döşemeleri ise dikkat çekiyor
29.03.2017 11:02:57

Şehrini Seç