Türkiye’nin turizmde hedefi Arap pazarı
, , , GENEL,

Türkiye’nin turizmde hedefi Arap pazarı

Kültür ve Turizm Bakanı Prof . Dr . Nabi Avcı , yabancı turizminde en mühim erek pazarının Arap turizmi olduğunu kaydederek , “Özellikle son zamanlarda batıda , Amerika’da ve Avrupa’da , Müslümanlara dönük nahoş durumlar arttıkça Arapların oralara olan rağbeti de düşüyor . Buralar onlarla ortaklaşa kültürleri paylaştığımız , yeme içmede sorunumuz yok . Adabı muaşerette sorunumuz yok , o yüzden Araplar aslında Türkiye’yi gelmeyi çok istiyorlar” dedi .
Bakan Avcı , çeşitli temaslarda bulunmak üzere Afyonkarahisar’a geldi . Programı kapsamında önce Afyonkarahisar Valiliği ve Belediyesi tarafından termal bir tesiste düzenlenen kahvaltı programına katılan Bakan Avcı’ya burada Vali Aziz Yıldırım , Belediye Başkanı Burhanettin Çoban , İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel , AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven ve bürokratlar katıldı . Programda konuşan ve Türkiye’nin turizm stratejisi üzerine açıklamalarda bulunan Bakan Avcı , bilhassa Arap turizminin Türkiye için çok mühim olduğunu vurguladı . Bakan Avcı , “Yabancı turistlerde en mühim erek pazarımız Arap turizmi . Araplar kaplıca , sağlık turizmine çok meraklılar bunda çok ağırbaşlı bir istek mevcut Arap dünyasında hem de gastronomi alanında . Özellikle son zamanlarda batıda , Amerika’da ve Avrupa’da , Müslümanlara dönül nahoş durumlar arttıkça Arapların oralara olan rağbeti de düşüyor . Buralar onlarla ortaklaşa kültürleri paylaştığımız , yeme içmede sorunumuz yok . Adabı muaşerette sorunumuz yok . Birbirimizin halini , dilini çok iyi biliyoruz ve o yüzden Araplar aslında Türkiye’yi gelmeyi çok istiyorlar . Afyon’da bu bakımdan Araplar için biçilmiş kaftan . Sadece Araplar değil Balkanlardan’da özdeş şekilde , Kaflaslardan’da özdeş şekilde . Bizim geleneksel son 25-30 yılda turizmimizi deniz , kum , güneş üzerine yönetim etmişiz . O günün şartlarında öyle bir öncelik belirlenmiş . Bununla da epey bir mesafe almışız . Deniz , kum , güneşinde klasik müşterileri mevcut . Ruslar bu işe para akıttı , Almanlar ve İngilizler . Yani Avrupa’dan ve Rusya’dan gelen misafirler daha çok deniz , kum , güneş için geliyor” dedi .

“Hindistan’ın üst gelirlere iye aileleri Antalya’da , Alanya’da düğün yapıyorlar”
Konuşmasında , son yıllarda albenisi artan “düğün turizmi” konusuna da değinen Bakan Avcı , bu alanda da Hindistanlıların , Türkiye’ye büyük rağbet gösterdiklerini belirtti . Bakan Avcı konuşmasında şunları söyledi:
“Yeni turizm alanları açılıyor ,daha önce 4-5 sene önce hiç gündemimizde olmayan ‘düğün turizmi’ çıktı sözgelişi . Hindistan’ın bilhassa üst gelir grupları arasında düğünü gelip Antalya’da , Alanya’da yapmak bir prestij ve moda haline geldi . Biraz daha fazla bilenlerle gelip İstanbul’da Çırağan Sarayı’nda yapıyorlar . Afyonkarahisar da bu anlamda ağırbaşlı bir potansiyeli mevcut . 16 Nisandan sonra çok daha hızlı koşacak bir yapılanmayı , Afyon’da sadece termal turizm , termal turizm değil sadece iç turizmde değil yabancılara yönelik çalışmaları , kampanyaları katlamalıyız .”
Bakan Avcı , daha sonra toplantıya katılanların sorularını cevaplandırdı .
Öte yandan , Bakan Avcı , programa katılanların kutlu Regaip Kandili’ni de tebrik etmeyi ihmal etmedi .
30.03.2017 13:11:51

Şehrini Seç