48 yıl sonra ’Çılgınlar’ grubu yeniden sahnede
, , , KÜLTÜR-SAN,

48 yıl sonra ’Çılgınlar’ grubu yeniden sahnede

1960’lı yılların Bergamalı efsane müzik grubu Çılgınlar , 48 yıl aradan sonra İzmir’in Bergama ilçesinde yeniden sahne aldı . Dinleyenleri geçmişe götüren grup , müzik ziyafeti yaşattı .
Müziğe tutkusuyla malum 1960’lı yılların efsane müzik grubu Çılgınlar , 48 yıl aradan sonra yeniden konser heyecanı yaşadı . Yıllardır müzikten hiç müstesna kalmamış gibi , heyecanla bir konser veren Çılgınlar grubu , dinleyenlere nostalji gecesi yaşattı . Bergama Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki (BerKM) konserde , Cem Karaca ve Barış Manço başta olmak üzere Türk pop ve rock müziğinin birbirinden mühim eserleri seslendirildi . 1960’lı yılların efsane müzik grubu , davulda Onur Yaman , bas gitarda Tuna Erdem , orkta Erol Canlı , vokalde Atilla Küçükoğlu , saksafon ve flütte Muhsin Kıratlı , ritim gitarda Bülent Şahin , solo gitarda Macit Gönlügür ve solist Ömer Harputlu’dan oluştu . Vatandaşlar , söylenen şarkılara hep birlikte eşlik ederek , geçmişe yolculuğa çıktı . Anıları ve bugünleri ile dinleyenleri geçmişe götüren efsane grup 48 yıl önceki performansını aratmadı . Çılgınlar’ın ustaları , konser sonrasında ayakta alkışlandı .

Şimdiki gençlere gerçekten imreniyorum
Grubun anılarını ve tekrardan bir araya gelme hikayesini anlatan gitarist Macit Gönlügür , Müziğe ilk başlamamız çaresizlikler içinde oldu . Ben ilk elektro gitarımı bir marangoz atölyesinde yapmıştım . Burguları ve perdeleri taktık , telleri çektik gitarı tamamladık . Bir çalmaya başladım perdelerde koma farklılığı çıktı . Sonra kaç defa tekrar söküp taktığımı inanın ki hatırlamıyorum . Şimdiki gençlere gerçekten imreniyorum . Bugün YouTube diye bir site var . İstediğiniz şarkının notasını da akordunu da size gösteriyor hemen yapabiliyorsunuz dedi .

Dalga geçme , ben 45 yıldır ıslık bile çalmadım
Yaklaşık bir buçuk ay önce Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in bu grubun tekrardan bir araya gelmesi konusunda kendisini aradığını anlatan Gönlügür , Tabi ilk başta çok şaşırdım . ’Olur mu ’ ya da ’Nasıl olur ’ diye düşündüm . Sonra solistimiz Ömer Harputlu’yu aradım ve durumu anlattım . Bana ‘Dalga geçme , ben 45 yıldır ıslık bile çalmadım’ dedi . Ben ve Bülent elimize gitar almayalı o kadar zaman olmuştu . Doktor , Muhsin’e nefesli çalgılar çalmayı yasaklamıştı . Ama bir baktık ki konuşurken provalara başlamışız ve bugün bu sahnede sizlerin karşısındayız . Bu projenin öcüsü olan başta Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’e ve bu konserin verilmesinde emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyoruz” diye konuştu .
Konserin sonunda gruba teşekkür eden Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç , şu ifadelere yer verdi:
Bir Bergamalı olarak bu hoş akşamı sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum . Macit ağabey zaman zaman anlatıyordu , bundan 45 yıl önce perdenin arkasında çalıyorduk diye . Şimdi bu akşam onları dinlediğimde ve bu görkemli performansı gördüğümde sebep perdenin arkasına sakladıklarını daha iyi anlıyorum . Ve herkes adına kendilerine çok teşekkür ediyorum .”
27.12.2016 16:07:10

Şehrini Seç