Oğlu Rıfat Ilgaz’ı anlattı
, , , KÜLTÜR-SAN,

Oğlu Rıfat Ilgaz’ı anlattı

Babası Rıfat Ilgaz’ı anlatan Aydın Ilgaz , Hababam Sınıfı romanının öğrencilerden çok eğitimcilerin okuması gereken bir yapıt olduğunu , eserdeki Mahmut Hoca karakterinin eğitim sistemine model olması gerektiğini söyledi .
Buca Belediyesinin edebiyattan siyasete , tarihe damgasını vurmuş ünlü kimliklerin hatıralarını bugüne taşıyan “Babalar ve Oğulları” ve “Babalar ve Kızları” söyleşilerinin bu haftaki konuğu Rıfat Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz oldu . Hababam Sınıfı , Karartma Geceleri , Meşrutiyet Kıraathanesi gibi romanlarının yanında unutulmaz şiirleriyle Türk Edebiyatı’na damgasını vuran Rıfat Ilgaz’ın zihin ve hatıralarını oğlu Aydın Ilgaz’dan dinleyen Bucalılar , unutulmaz bir gece yaşadı . Aydın Ilgaz , babası Rıfat Ilgaz’ın unutulmaz eseri Hababam Sınıfı romanını öğrencilerden çok eğitimcilerin okuması gereken bir yapıt olduğunu , hatta eserdeki Mahmut Hoca karakterinin eğitim sistemine model olması gerektiğini söyledi .

“Mizah , zulme karşı en büyük silahtır”
Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşide babası Rıfat Ilgaz’ı , eserlerini ve geleceği gören tespitlerini anlatan Aydın Ilgaz , “Babam her zaman eğitimsiz bir toplumda yaşayan bireylerin hışım ve baskı kullanarak hedeflerine varmak isteyeceklerini vurgulardı . Sanata , kültüre ve eğitime ehemmiyet veren toplumların muasır olabileceğine inanırdı . Sanatçı onun için toplumun yol göstericisiydi . Bugün mizah da zulme karşı en büyük silahtır” şeklinde konuştu .
Aydın Ilgaz , Buca Belediye Başkan Yardımcısı Murat Işık’ın da katıldığı ve Bucalıların kesif alaka gösterdiği söyleşinin ardından babasının roman ve şiir kitaplarını edebiyat severler için imzaladı .
29.12.2016 10:46:38

Şehrini Seç