Kanser tedavisinde ’saç dökülmesinden korkmayın’ uyarısı
, , , SAGLIK,

Kanser tedavisinde ’saç dökülmesinden korkmayın’ uyarısı

Saç Ekim Birimi Koordinatörü Yasemin Gülgör , kanser tanısı konulan kadınların en çok saç dökülmesinden kaygı ettiklerini; ancak tedavi nedeniyle dökülen saçların yeniden çıktığını söyledi .
Kanser tedavisinde , kanser hücrelerini öldürmek için uygulanan kemoterapi tedavisinin saç , kaş ve kirpiklerde dökülmelere yol açtığını belirten Saç Ekim Birimi Koordinatörü Yasemin Gülgör , saçların tedavinin ardından yeniden çıktığını söyledi . “Saçlar tedavi devam ederken bile çıkmaya başlar . Unutmayalım ki kanser saç dökülmesi yapmaz . Kanser tedavisi yapar” diyen Gazi Hastanesi Saç Ekim Birimi Koordinatörü Yasemin Gülgör , hastaların sabırlı olarak eskisinden daha sıhatli saçlara iye olabileceklerini anlatım etti . Gülgör , “Kanser tedavisinde moralin yüksek olması vücut direnciniz için son aşama önemlidir ve tedavinizde ki başarı şansınızı son aşama arttırır . Saçlarınız dökülebilir; fakat unutmayın ki kemoterapi saç döker fakat bu geçici bir saç dökülmesidir . Bilimsel bir çalışmada hastaların yüzde 8 kadarı saç döken bir kemoterapiyi almak istememişler ve saç dökmeyen ama daha az müessir tedaviyi seçmişlerdir . Çünkü saç kaybı sadece kafadaki saç tellerinin düşmesi değildir , saçların kaybı simgesel olarak kadın hastalarda kadınlığın kaybı olarak görülmektedir . Unutmayalım Kanser 6 harften oluşan yalın bir kelimedir . Ve siz bu kelimeden çok daha güçlüsünüz dedi .

Hiç üzülmesinler bu saçlar sonrasında geri gelecektir
Kemoterapi tedavisinin kıl köklerini de etkilediğini kaydeden Gülgör , şunları söyledi:
Kemoterapi hastalarının bu dökülmeden dolayı korku yapmasına gerek yoktur . Hiç üzülmesinler bu saçlar sonrasında geri gelecektir . Hastalıklarımızın mutlulukları bizleri kat kat mesut etmektedir . Tıbbi ilaç ve burs alarak eskisinden bile gür ve sıhatli saçlara kavuşan bu hastaları gördükçe yaptığımız işimiz ile her zaman daha da fazla gurur duyuyoruz . Kaşlar ve kirpiklerde dökülebilir ve döküldüğü de görülmüştür . Sonrasında çıkacaksa dert etmeye gerek yoktur . Saçlar tedavi devam ederken bile çıkmaya başlar . Unutmayalım ki kanser saç dökülmesi yapmaz . Kanser tedavisi dökülmeye sebep olur . Tedavi bittikten 2-3 ay sonra yineleme çıkar . Orijinal renginizden ayrımlı da çıkabilir düz yada kıvırcık dalgalı da . Bu geçici bir vaziyet olup kısa bir müddet sonra tarihi formuna kavuşur
30.03.2017 10:21:46

Şehrini Seç