Çocuğunuz avucunu kapalı tutuyorsa dikkat
, , , SAGLIK,

Çocuğunuz avucunu kapalı tutuyorsa dikkat

Dermatoloji Uzmanı Prof . Dr . Şemsettin Karaca , koltuk altı , avuç içi ve ayak tabanı terleme sorununun toplumda yüzde 2 oranında görüldüğünü belirterek , “Çocuk avucunu kapatma ihtiyacı duyuyorsa , toplumsal ilişkilerde tokalaşmak istemiyorlarsa bu , çocuklarda avuç içi terleme sorununun varlığına belirti olabilir” dedi .
Yaz aylarının yaklaşmasıyla terleme şikayetleri artacağını belirten Özel Hera Derma Polikliniğinde memur Dermatoloji Uzmanı Prof . Dr . Şemsettin Karaca , terlemenin nedenleri arasında genetik yatkınlığının da olduğunu söyledi . Koltuk altı , avuç içi ve ayak tabanı terleme sorununun toplumda yüzde 2 oranında görüldüğünü kaydeden Karaca , “Avucu terleyen bir genç başkasıyla eli ıslakken tokalaşmak istemez , avucu kapalı gezer . Bu vaziyet gençlerin toplumsal inkişaf süreçlerini menfii etkiler . Özellikle avuç içi terleme sorununun kimi meslekler açısından tehlike oluşturur . Örneğin eli çok terleyen yazman , mühim evrak ve kağıtları tutarken ıslatabilir , hatta bu stresle terlemesini de artırır . Yine özdeş sorunu yaşayan bir polis yada asker için , silah güvenliği menfii etkilenecektir . Çocuk avucunu kapatma ihtiyacı duyuyorsa , toplumsal ilişkilerde tokalaşmak istemiyorlarsa bu , çocuklarda avuç içi terleme sorunun varlığına belirti mümkün . Bu sorunun geç ayrım edilmesi çocuğun sosyolojik gelişimini menfii etkiler . Aynı çocukların girdikleri sınavlarda ellerinin terlemesine burs olmak hedefiyle gözetmenler tarafından anlayışla karşılanması ilerisi endişesi taşıyan bu gençleri cesaretlendirecektir” şeklinde konuştu .

Toplumsal problem
Karaca , sözlerini şöyle sürdürdü:
Kişide terleme , yerlerine ve yaygınlığına hatta terlemenin artma zamanlarına göre farklı nedenlere bağlı gelişebilir . Bazı terlemelerin altında hormonal bozukluklar , verem gibi enfeksiyonlar , lenfomalar gibi kanserler veya nörolojik hastalıklar yatabilir . Bu nedenle rahatsız edici düzeyde terlemesi olanlar hekim kontrolünden geçmelidirler . El , ayak ve koltuk altı terlemesi , altında genetik yatkınlık dışında bir nedenin bulunmadığı bir aşırı terleme hastalığıdır . Özellikle bu tür aşırı terleme sorunu gençlerde daha önemli sorunları yol açmaktadır . Eli çok terlediği için sınavda başarısız olan veya sonlandıramayan öğrenciler var . Arkadaşıyla tokalaşmaktan hatta tokalaşmak durumunda kalmaktan endişelenen ve bu nedenle elinde peçetesi ile dolaşan ve hiç de azımsanmayacak sayıda gençlerimiz bulunmaktadır . Tüm bu sorunlara baktığımızda terleme aslında toplumsal bir problemimizdir .

Terleme önleyici ürünler sağlık sorununa yol açabilir
Koltuk altı terlemesi olan kişilerin sürekli siyah yahut beyaz renk kıyafetleri tercih ettiklerini belirten Dr . Karaca , “Terlemeyi azaltmak için kullanılan kimi solüsyonlar , sprey yada rollonlar da giysinin rengini değiştirebiliyor . Bu ürünlerin uzun müddet kullanımıyla ter kanallarının tıkanıklığına bağlı olarak başka sağlık sorunlarına yol açabilir” dedi .

Aşırı terlemeye karşı faal iki ayrımlı tedavi yöntemi
Aşırı terlemenin tamamen yahut yaz ayları için kesilmesi için ayrımlı tedavi yöntemleri olduğunu kaydeden Dr . Karaca , şunları söyledi:
“Vücudumuzdaki sinir uçlarından ter kanallarını tetikleyen bir nöro iletici vardır . Terlemeyi önleyen aktüel tedavilerden birisi , yüzdeki kırışıkları gidermek için mimik kaslarını kısmi felç etmek için de kullanılan botokstur . Aynı botoks ter bezlerinin çalışmasını engeller . Bahar ayında terleme bölgesine yapılacak botoks o yılın rahat geçirilmesini sağlar . Terleme bölgesine (el , koltuk altı) uygulanan botulinum toksin uygulamaları 20-30 dakikada uygulanan etkinliği 6-12 ay devam eden müessir bir yöntemdir . Daha kalıcı çözümlerin endoskopik torosiksempatoktomi adlı bir ameliyat tekniğiyle sağlanması mümkündür . Bu yöntemle terleme olan bölgelere giden sinirler yakılıyor . Böylece ter bezleri kalıcı olarak uyarılmıyor .”
29.03.2017 10:32:50

Şehrini Seç